fbpx

Každoročné očkovanie proti chrípke zrejme nebude potrebné. Vedci prišli s novou vakcínou

Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/Drazen Zigic

Dôležitou prevenciou proti chrípke je očkovanie, ktoré sa podáva opakovane pred každou jej sezónou z dôvodu veľmi častých mutácií chrípkových vírusov. Vedci sa už nejaký čas snažia vyvinúť univerzálnu vakcínu, ktorá by fungovala na všetky mutácie chrípkového vírusu. Najnovšie správy z laboratórií nie sú zlé, píše portál zdravi.euro.cz.

Vedci prišli s nápadom vyvinúť dlhodobo účinnú vakcínu proti chrípke. Výskum sa zameral na inú oblasť genómu vírusu, ako je tá, ktorá často mutuje. Výsledky testovania vakcíny zverejnili v štúdii publikovanej v časopise Science Translational Medicine.

V súčasnosti je očkovanie najdôležitejšou prevenciou proti ťažkej chrípke. Chrípkové vírusy však často mutujú, a preto je potrebné dostupnú vakcínu každoročne upravovať na základe epidemiologickej prognózy.

„Je tiež ťažké zabezpečiť, aby vakcínu dostal každý. Očkovanie proti chrípke však môže pomôcť znížiť počet chorých a pomôcť ochrániť tých, ktorí sa očkovať nemôžu,“ povedal Yoshua Quinones, internista z Manhattan Medical Offices.

Vedci testovali novo vyvinutú vakcínu na myšiach a fretkách a prišli so zistením, že ponúka lepšiu protilátkovú odpoveď ako kontrolná vakcína. Dokonca poskytovala ochranu, keď boli myši vystavené smrteľným dávkam vírusu. Vykázala tiež účinnosť proti mnohým kmeňom vírusu H1.

Zdá sa však, že táto novo vyvinutá vakcína je najúčinnejšia po prvej primárnej dávke a následnom preočkovaní, a nie len po jednej dávke.

„Je to pekný krok smerom k univerzálnej vakcíne proti chrípke. Vyrobiť takúto vakcínu je cieľom výskumníkov už roky. Ukázalo sa, že je to zložitá a náročná úloha, takže je pekné vidieť, že sa dosiahol významný pokrok,“ komentovala štúdiu Linda Yanceyová, infektologička zo zdravotníckeho systému Memorial Hermann v Houstone.

Obmedzenia vakcíny, ktorú vedci testovali na myšiach a fretkách, spočívajú najmä v tom, že ľudský organizmus je iný ako zvierací. Je preto možné, že vakcína nemusí u ľudí splniť očakávania.

Testované zvieratá tiež neboli predtým očkované proti chrípke alebo vystavené tomuto ochoreniu, čo mohlo ovplyvniť pozorované výsledky. Výskumníci poznamenávajú, že väčšina ľudí má určitú predchádzajúcu imunitu voči chrípke, čo by mohlo minimalizovať alebo ovplyvniť reakciu na tento typ vakcíny.

Výskum však ukazuje potenciálnu cestu k vývoju lepšej vakcíny proti chrípke, ktorá by mohla pomôcť zefektívniť prevenciu, a tým znížiť počet chorých a mŕtvych ľudí spojených s každoročnou epidémiou chrípky.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie