Kávovar môže byť rajom pre baktérie: Viete, ako ho správne udržiavať?

kávovar baktérie
Zdroj: Canva
Reklama

Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoje sveta, no málokto si uvedomuje, že kávovar, ktorým si ju denne pripravujeme, môže byť ideálnym miestom pre rast nebezpečných baktérií a plesní. Teplo, vlhkosť a zvyšky kávy vytvárajú prostredie, ktoré doslova láka mikroorganizmy. Informuje o tom portál tvnoviny.sk

Baktérie v kávovare

Nie je to len teória — výskumy potvrdzujú, že kávovary môžu ukrývať viac než 20 druhov rôznych baktérií, ktoré predstavujú riziko pre naše zdravie. Téme mikrobiálneho znečistenia sa venovalo viacero vedeckých štúdií, pričom niektoré z nich upozorňujú na výskyt nebezpečných baktérií ako E. coli či Pseudomonas.

Štúdia publikovaná v prestížnom časopise Nature však odhalila, že medzi najčastejšie mikroorganizmy patrí rod Enterococcus. Tieto baktérie môžu spôsobovať infekcie močových ciest či žlčníka. Patogény z rodu Pseudomonas sú zase známe širokým spektrom ochorení.

Vedci varujú, že aj keď teplota pri príprave kávy zničí časť baktérií, nie všetky, preto je dôležité dbať na pravidelné čistenie kávovaru.

Najšpinavšie miesta

Nie všetky časti kávovaru sú rovnako rizikové. Najviac mikroorganizmov sa podľa odborníkov zhromažďuje v:

  • nádržke na vodu,
  • odkvapkávacej miske,
  • tryske na penu,
  • nádobke na mlieko,
  • usadeninách.

Lisa Yakasová z organizácie NSF International, ktorá sa špecializuje na bezpečnosť potravín a domácich spotrebičov, upozorňuje, že nádržka na vodu býva často najšpinavším miestom v kuchyni, ak sa pravidelne nečistí.

„Niektoré z týchto organizmov obľubujú vlhké prostredie, v ktorom sa im darí,“ povedala pre USA Today. „Ak odstránite vlhkosť, odstránite aj podmienky pre ich rast.“

Preto odborníčka odporúča vylievať nepoužitú vodu a nechávať nádržku otvorenú, aby mohla vyschnúť. Ak sa vám však nechce meniť vodu po každom použití, pomôže aj pravidelné čistenie teplou vodou a vhodným čistiacim prostriedkom. Výborným pomocníkom môže byť aj ocot.

Nestačí sa spoliehať na teplo

Mnohí si myslia, že horúca voda pri príprave kávy všetko vyrieši. Vedci však upozorňujú, že to nestačí. „Hoci teplo pri varení kávy môže zničiť niektoré mikróby, prečo riskovať?“ dodala Yakasová.

Okrem zdravotných rizík môžu baktérie a plesne negatívne ovplyvniť aj samotnú chuť kávy. Usadeniny a nečistoty dokážu preniesť do vášho obľúbeného nápoja neželané pachy.

Ako správne udržiavať kávovar?

Aby ste predišli nielen zdravotným problémom, ale aj strate chuti vašej kávy, nezabúdajte na:

  • pravidelné čistenie nádržky na vodu,
  • čistenie odkvapkávacej misky a trysky,
  • odvápňovanie kávovaru podľa odporúčaní výrobcu,
  • výmenu vodného filtra v stanovených intervaloch.
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti