fbpx

Kauza Vírus odhaľuje, kto olúpil štát o 74 miliónov. NAKA zaistila byty, investičné mince aj fľašu whisky za 26-tisíc eur, obvinených prepustila (aktualizované)

Zdroj:FOTO TASR/Henrich Mišovič,Jakub Kotian

„Je tu dané podozrenie z nehospodárneho a neefektívneho nakladania s verejnými prostriedkami, ktoré v konečnom dôsledku končia v súkromných rukách,“ priblížil Ondrej Repa z Úradu špeciálnej prokuratúry, pričom časť takto nadobudnutých peňazí sa polícii podarilo zdokumentovať.

K predmetom, ktoré polícia v súvislosti s prípadom zaistila, patria aj dve nehnuteľnosti, finančná hotovosť vo viacerých bankách v miliónových sumách, investičné zlato a mince, ako aj obchodné podiely. Pozornosť púta limitovaná edícia škótskej whisky v hodnote 26-tisíc eur, upozorňujú Aktuality.

Zadržaný Ján Balciar je spoluvlastníkom viac ako dvoch desiatok nehnuteľností, vrátane pätnástich apartmánov na Táľoch v Nízkych Tatrách či apartmánu v Chorvátsku. Zaujímavosťou je, že žiadna z nich nie je zaťažená hypotékou.

Podľa Denníka N sa hospodárenie Vojenského spravodajstva nedá kontrolovať. VS totiž nezverejňuje, čo obstaráva, z verejných zdrojov sa tak nedá zistiť, o aké podvody by mohlo ísť.

Vyšetrovanie podozrení z machinácií s majetkom služby sa začalo ešte počas pôsobenia Jaroslava Naďa. Ministerstvo obrany obstarávalo tovary od zahraničných firiem cez prostredníka za viac ako 200 miliónov eur, sprostredkovateľ ich však tajne nakupoval za oveľa nižšiu cenu. Spomínaných 74 miliónov eur tak sprostredkovateľovi zostalo bez toho, aby vykonal reálnu obchodnú činnosť, píše Denník N.

Ako informuje Startitup, schémy v kauze Vírus sa podarilo vyšetriť najmä vďaka súčinnosti, ktorú poskytol rezort obrany počas Naďovho pôsobenia orgánom činným v trestnom konaní.

Prokurátor Repa tvrdí, že „stratené“ finančné prostriedky mali od prostredníka prejsť do rúk viacerých fyzických osôb, napríklad aj Michala Gučíka či Martina Kohúta. Policajný prezident Hamran podotkol, že výpočet spôsobenej škody ešte nemusí byť konečný.

Podľa Nového Času začalo trestné stíhanie v týchto podozreniach ešte 19. augusta 2022. Polícia urobila v marci tohto roku päť domových prehliadok a štyri prehliadky iných priestorov, pričom zadržala štyri osoby, ktoré po vypočutí prepustila na slobodu.

Vyšetrovanie trvalo dlhšie obdobie aj z dôvodu, že Vojenské spravodajstvo odmietlo poskytnúť potrebné dokumenty. Ako inak, s odôvodnením, že ide o utajované skutočnosti.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie