Katastrofa na obzore? Blíži sa ERUPCIA sopky, ktorá môže zmeniť svet

Ilustračné foto - Sopka Mount Tambora a erupcia sopky Etny v roku 2011. Zdroj: Wikimedia Comons/NASA Earth Observatory, Cirimbillo
Reklama

Blížiaca sa erupcia sopky Mount Tambora v Indonézii vyvoláva vážne obavy medzi vedcami, ktorí upozorňujú na potenciálne katastrofické následky. Experti tvrdia, že v súčasnosti by ľudstvo mohlo čeliť ešte väčším výzvam ako v minulosti, najmä kvôli klimatickým zmenám. Ich odkaz je jasný – musíme sa pripraviť.

Erupcia Mount Tambory v roku 1815 bola najničivejšou v histórii. Do atmosféry vtedy prenikli obrovské množstvá častíc, ktoré blokovali slnečné žiarenie a spôsobili výrazný pokles globálnych teplôt. Tento fenomén viedol k takzvanému „roku bez leta“, čo spôsobilo neúrodu, hladomor, šírenie cholery a tisícky úmrtí. Vedci varujú, že podobný scenár by sa mohol zopakovať, no s ešte vážnejšími následkami. Píše o tom imeteo.sk.

Riziko narastá

Podľa odborníkov je pravdepodobnosť veľkej erupcie počas tohto storočia približne jedna k šiestim. Profesor Markus Stoffel z Univerzity v Ženeve upozorňuje, že dnešný svet je nielen hustejšie osídlený, ale aj zasiahnutý klimatickou krízou, ktorá by mohla účinky sopečného výbuchu ešte zosilniť. Pri erupcii sa do atmosféry dostáva oxid siričitý, ktorý vytvára aerosólové častice schopné ochladiť planétu na niekoľko rokov.

Neisté dôsledky

Zmeny na Zemi a jej ekosystémoch v posledných desaťročiach komplikujú predpovede o tom, čo by erupcia spôsobila. Michael Rampino z Newyorskej univerzity zdôrazňuje, že dopady by mohli byť ešte horšie ako tie, ktoré sme zaznamenali po výbuchu Tambory pred viac ako dvoma storočiami.

Klimatická zmena sama o sebe ovplyvňuje sopečné systémy. Odborníci tvrdia, že topenie ľadovcov môže urýchliť sopečné aktivity, pretože odstraňuje tlak z povrchu zeme, čo uľahčuje vzostup magmy. Extrémne zrážky zase prenikajú hlboko do podzemia, kde môžu vyvolať erupcie.

Katastrofické dopady 

Hoci ochladenie atmosféry môže pôsobiť ako krátkodobé riešenie globálneho otepľovania, vedci varujú, že jeho dôsledky by boli ničivé. Pokles teplôt, nedostatok slnečného svetla a zmena zrážkových vzorcov by ohrozili svetovú produkciu potravín, čo by mohlo vyvolať politické konflikty a dokonca vojny. Poisťovňa Lloyd’s odhaduje, že ekonomické škody by mohli v prvom roku presiahnuť 3,6 bilióna dolárov.

Pripravenosť je kľúčová

Hoci sopečné erupcie nemožno zastaviť, ľudstvo môže podniknúť kroky na zmiernenie ich dopadov. Vedci zdôrazňujú potrebu pripraviť evakuačné plány, zaistiť zásoby potravín a vykonať testy na simuláciu najhorších možných scenárov. Markus Stoffel však upozorňuje, že naša pripravenosť je v súčasnosti na veľmi nízkej úrovni.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia