Slovenskom otriasol tragický príbeh Kataríny, uznávanej pedagogičky a docentky na Univerzite Komenského v Bratislave. Žene na dôchodku lekár včas nediagnostikoval rakovinu. Hoci bola podľa serveru Zregionu.sk odhodlaná chorobu poraziť, pred niekoľkými dňami svoj boj o život prehrala. Informuje CNN Prima News.
O smutnom príbehu informoval web Zregionu.sk. Šesťdesiatšesťročná Katarína celý život pracovala v školstve – písala prírodovedeckej učebnice pre stredoškolákov a na Univerzite Komenského v Bratislave vyučovala budúcich pedagógov. V roku 2020 už bola na dôchodku, keď sa jej život obrátil hore nohami.
Hoci celý život dbala na zdravý životný štýl, cítila, že niečo nie je v poriadku. Lekár ju však uisťoval, že ide len o obyčajný zápal pľúc. Podozrivé mu neprišlo ani rapídne chudnutie, kašeľ a krvácanie.
Vyhľadala preto gynekologičku v Národnom onkologickom ústave v Bratislave. Tá z vyšetrení zistila, že Katarína trpí rakovinou vo štvrtom štádiu a početné metastázy má už aj na pľúcach.
Nákladná liečba nezabrala
Žena podstúpila operáciu, ktorá ale nedopadla dobre. Potom nasledoval rad chemoterapií. Katarína sa kvôli náročnej liečbe stretla s bolesťami a radom zdravotných komplikácií. Vzdať sa ale nechcela. Dokonca začala s imunoterapiou v zahraničí. Tá ju ale stála veľa peňazí a dva cykly, na ktoré sa jej aj vďaka verejnosti podarilo zohnať financie, nestačili. Ďalšou možnosťou bola biologická liečba, tú by však musela schváliť poisťovňa.
Následné vyšetrenia však odhalili, že choroba ďalej metastázuje. Katarína nakoniec ťažký boj prehrala. Zostal po nej syn, študenti a zarmútení priatelia.
Rakovina však nesužuje len Slovákov, ale aj Čechov a ľudí po celom svete. Austrálski vedci nedávno prišli s nepríjemným odhadom: Do roku 2050 vzrastie počet prípadov karcinómov celosvetovo u mužov o 84 percent, úmrtnosť potom o 93 percent.