Katar pohrozil: Nebudem obchodovať s Európou. Za TÝCHTO podmienok ZASTAVÍ dodávky plynu

Reklama
Katarský minister energetiky Saad Kaabí. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Roman Hanc, X/@MarsalQatar_EN

Kaabí je zároveň výkonným riaditeľom štátnej spoločnosti QatarEnergy. Minister povedal, že EÚ by mala novú smernicu dôkladne preskúmať.

Katar pohrozil zastavením prepravy plynu do Európskej únie EÚ, ak členské štáty budú prísne presadzovať novú smernicu, ktorá zasahuje proti nútenej práci a poškodzovaniu životného prostredia.

Britský denník Financial Times (FT) zverejnil v nedeľu rozhovor, v ktorom katarský minister energetiky Saad Kaabí varoval EÚ.

Nová smernica o náležitej starostlivosti firiem v oblasti udržateľnosti (The Corporate Sustainability Due Diligence Directive, CSDDD), ktorú EÚ schválila v máji, vyžaduje od veľkých spoločností pôsobiacich v EÚ kontrolovať, či ich dodávateľské reťazce nevyužívajú nútenú prácu alebo neškodia životnému prostrediu.

Nebude s Európou obchodovať

Pokiaľ dôjde k zisteniam, že sa porušuje smernica, spoločnosti musia podľa smernice konať. Za jej porušenie im hrozia pokuty až do piatich percent ich globálneho obratu.

„Ak prídem o päť percent svojich vygenerovaných tržieb preto, že obchodujem s Európou, nebudem s Európou obchodovať. Neklamem,“ povedal Kaabí FT.

Päť percent celkových príjmov pre spoločnosť QatarEnergy, ktorá patrí k druhým najväčším vývozcom skvapalneného zemného plynu (LNG) na svete, podľa ministra zároveň predstavuje päť percent celkových príjmov katarského štátu.

„To sú peniaze ľudí, takže ja o také peniaze nemôžem prísť – a nikto by nepripustil stratu takýchto peňazí,“ dodal minister.

Rozšírenie kapacít

Kaabí je zároveň výkonným riaditeľom štátnej spoločnosti QatarEnergy. Minister povedal, že EÚ by mala novú smernicu dôkladne preskúmať.

Dodal, že Katar nemá obavy z prísľubu novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa zrušiť limit na vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG).

Katar, ktorý patrí medzi najväčších vývozcov LNG na svete, sa snaží zohrávať väčšiu úlohu v Ázii a Európe, keďže sa stúpa konkurencia zo strany USA, ktoré sú najväčším exportérom LNG. Do roku 2027 plánuje rozšíriť svoju kapacitu skvapalňovania zo 77 miliónov ton na 142 miliónov ton ročne.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie