fbpx

Kašmír je bez snehu. Domáci plačú, sklamaní turisti sa otáčajú na opätku a rušia rezervácie

Kašmír má problém s nedostatkom snehu. Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash/Isa Macouzet

Pokles turistov poškodzuje miestne podniky, z ktorých väčšina sa spolieha na cestovný ruch v zimných mesiacoch.

Tariq Ahmad Lone, ktorý prevádzkuje jazdy na poníkoch v Gulmargu, hovorí, že za posledné tri mesiace nezarobil veľa.

„Naše živobytie priamo závisí od snehu. Obdobie bez snehu prinesie nešťastie našim rodinám,“ hovorí. Dodáva, že keďže väčšina jazdcov sa tejto profesii venuje desiatky rokov, nájsť si iný zdroj obživy je pre nich takmer nemožné.

Showkat Ahmad Rather, ktorý stojí na čele miestnej lyžiarskej asociácie, potvrdzuje tento názor: „Posledných 27 rokov pracujem ako lyžiarsky inštruktor, nemôžem prejsť na niečo iné,“ hovorí.

Sme obeťami globálnej zmeny klímy

Absencia snehových zrážok ovplyvní podľa odborníkov aj výrobu elektriny z vodných elektrární, rybolov a poľnohospodárstvo.

Zimu bez snehu zažíva aj susedné územie Ladakh – ďalšia obľúbená turistická destinácia.

„Poľnohospodárstvo je tu závislé od ľadovcov. Ľadovce sa topia veľmi rýchlo. Žiaden sneh vo vrcholnej zimnej sezóne znamená, že jarná voda bude veľký problém,“ hovorí environmentalistka Sonam Wangchuk.

„Toto je jedno z najsuchších období v himalájskej oblasti,“ vraví Sonam Lotus, riaditeľ meteorologického centra v meste Leh.

V regióne zvyčajne počas vrcholiacej zimy – 40-dňového obdobia, ktoré trvá od 21. decembra do 29. januára – intenzívne sneží. Hory a ľadovce sú pokryté snehom, ktorý štandardne zabezpečuje zásobovanie vodou počas celého roka.

Niektorí odborníci tvrdia, že sneženie v regióne posledných pár rokov slabne. „Pred 90. rokmi 20. storočia sme boli svedkami silného sneženia až do výšky 0,9 metra, sneh by sa roztopil až na jar. Ale teraz zažívame teplé zimy,“ hovorí vedec Shakil Ahmad Romshoo. Patrí medzi tých, ktorí veria, že kašmírske údolie čelí „náporu“ klimatických zmien.

„Naše emisie skleníkových plynov na obyvateľa sú v porovnaní s inými štátmi oveľa nižšie. Ľudia v Kašmíre majú veľmi skromný životný štýl. Sme obeťami globálnej zmeny klímy.“

Podľa Romshoovej štúdie sa môže región do konca storočia zahriať na „katastrofickú úroveň“, o 3,98 až 6,93°C.

Miestni obyvatelia zatiaľ túto zimu dúfajú v zázrak. Meteorologické oddelenie nepredpovedalo silné sneženie až od 24. januára. Pán Ahmad hovorí, že dúfa, že príroda k nim bude „láskavá“.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie