Kartely VERBUJÚ študentov chémie. Hľadajú nových výrobcov „účinnejšieho“ fentanylu
- Krimi
- Zdravie
- Zo zahraničia
- 8. decembra 2024
Fentanyl pritom nepreniká len do veľkých miest, ale aj do malých vidieckych komunít. Opiáty sa tam pre rad predovšetkým starnúcich bielych mužov robotníckych profesií stali únikom z reality a smrteľným nebezpečenstvom.
Práve táto sociálna skupina v poslednej dobe zostala stranou ekonomického boomu posledných rokov, ktorý priniesla globalizácia a digitálna revolúcia. Pre zvyšujúci sa počet drogových predávkovaní medzi týmito mužmi sa v amerických médiách vžil pojem „smrť zo zúfalstva“.
Tomuto fenoménu sa napríklad venovala rozsiahla štúdia Princetonskej univerzity, ktorá skúmala situáciu belošských mužov robotníckych profesií medzi rokmi 1999 až 2013. Autori vtedy okrem iného napísali, že rastúci počet týchto „úmrtí z úzkosti“, kam popri predávkovaní opiátmi patril aj alkoholizmus a samovraždy, v tomto období nezaznamenala žiadna iná vyspelá západná demokracia, iba a len USA.
Fentanyl v New Yorku
Aj preto teraz americké úrady s obavami sledujú nové výrobné postupy fentanylu v skrytých laboratóriách mexických kartelov. Už tak je táto syntetická droga v USA bežne na zohnanie.
Poľský prisťahovalec Bartosz Bonczak, ktorý sa nedávno stal americkým občanom, sa pre Zoznam Správy nedávno v New Yorku podelil o svoju vlastnú nepríjemnú skúsenosť s fentanylom.
So svojou štvorčlennou rodinou býva v Ridgewoode na rozhraní štvrtí Brooklyn a Queens.
„Môj trojročný syn mi jedného dňa ukázal fľaštičku s fentanylom v podobe ružových tabletiek, ktorú našiel na ulici, keď šiel nedávno s mamou domov. Bral to ako hračku,“ vykreslil viditeľne rozrušený Bartosz.
Podľa neho opiáty požíva hneď niekoľko susedov.
„Toto je kokaín New Yorku 21. storočia,“ dodal 37-ročný Poliak s odkazom na 80. roky minulého storočia, keď mesto zamoril crack.