Kanaďania BOJKOTUJÚ USA, masovo rušia lety a dovolenky. Čo to znamená pre Slovensko?

Foto: freepik.com
Reklama

Napätie medzi Kanadou a Spojenými štátmi sa prehlbuje a výsledky sú viditeľné najmä v turizme. Státisíce Kanaďanov v posledných mesiacoch rušia dovolenky, míňajú menej peňazí v USA a namiesto tradičných ciest na Floridu či do Las Vegas uprednostňujú Mexiko, Európu alebo domáce destinácie.

Dôvodom je kombinácia politického napätia, ciel, bezpečnostných obáv a pocitu, že Kanada je voči USA druhoradým partnerom, informuje americký cestovateľský magazín Afar.

Neistota a clá kazia dovolenky

Zlomovým bodom bola séria obchodných opatrení a vyjadrení exprezidenta Donalda Trumpa. Jeho výzvy, aby sa Kanada stala „51. štátom USA“, ako aj plošné 25 % clá na dovoz hliníka a ocele, vyvolali v Kanade silné nacionalistické nálady.

Nový kanadský premiér Mark Carney avizoval odvetné opatrenia a spustila sa kampaň „Elbows Up“, podporovaná aj známymi osobnosťami. Mnohí Kanaďania tak zo zásady nechcú „podporovať americkú ekonomiku“.

Výrazný prepad záujmu o USA

Cestovné kancelárie v Kanade hlásia dramatický pokles záujmu o Spojené štáty. Rezervácie letov do USA klesli medziročne o viac ako 70 %, podľa údajov spoločnosti OAG. Letenky na jarné prázdniny zrušilo až 20 % klientov.

Štatistiky ukazujú aj 40 % prepad v rekreačnom cestovaní a o štvrtinu menej ciest autom cez hranice. Air Canada znížila od marca počet letov do USA o 10 %, nízkonákladová spoločnosť Flair Airlines dokonca o 24 %.

Miliardové straty a hrozba straty práce

Kanada je najväčším zdrojom zahraničných návštevníkov v USA – v roku 2024 navštívilo Spojené štáty 20,4 milióna Kanaďanov, ktorí tam minuli viac než 20,5 miliardy dolárov.

Pokles o 10 % znamená výpadok 2 miliardy dolárov a ohrozenie 14 000 pracovných miest. Americké hotely, atrakcie a reštaurácie zaznamenávajú miliónové straty z neuskutočnených ciest.

Zhoršené bezpečnostné vnímanie

Kanaďania sa obávajú aj sprísnených bezpečnostných kontrol. Mnohí cestovatelia hlásia problémy na hraniciach – zadržanie, prezeranie mobilov, prehľadávanie osobných vecí.

Nové americké nariadenia navyše vyžadujú registráciu každého, kto plánuje pobyt dlhší než 30 dní. Viaceré európske krajiny, ako Nemecko, Veľká Británia či Fínsko, tiež vydali varovania pre svojich občanov.

Kanadský turizmus sa obracia inam

Kanaďania radšej cestujú do Karibiku, Mexika alebo ostávajú doma. Príkladom je aj rodina Alyssy Daniels z Toronta, ktorá zrušila výlet do Dollywoodu: „Nechcem míňať peniaze v krajine, ktorá nás neustále ponižuje.“

Podobne sa rozhodli aj golfisti zo skupiny Andrewa Espa – ich tradičný výlet do Myrtle Beach nahradila dovolenka v Dominikánskej republike. „Nechceme podporovať USA, keď nás vnímajú ako podradných.“

(Ne)výhody aj pre Slovákov?

Slováci môžu na aktuálnom prepade cien leteniek do USA teoreticky získať – znížený dopyt zo strany Kanaďanov môže znamenať dostupnejšie ceny. Na druhej strane však hrozia dlhšie kontroly, neistota na hraniciach a menej priateľská atmosféra v niektorých oblastiach.

Kanada aj ďalšie štáty tak zatiaľ vyčkávajú, ako sa situácia vyvinie – a či sa opäť neobnoví tradičná „severoamerická pohostinnosť“.

Taktiež to môže vyvolať zvýšený záujem Kanaďanov o Európu, kde už sa, najmä v oblastiach turistických atrakcií, sezónne bez tak výrazne „tlačíme“.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia