Kamenický už chce zarezať nekonečné diskusie ku konsolidácii. Balíček opatrení sa nepáči lekárom ani samosprávam

Reklama
Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, minister financií Ladislav Kamenický. Foto: FB/Zachráňme zdravotníctvo - LOZ, TASR/Jaroslav Novák

Takisto by malo priniesť do rozpočtu viac peňazí skoršie ako plánované zvýšenie maximálnych limitov na platenie sociálnych odvodov, čo sa podľa ministra dotkne „najbohatších manažérov“.

„Zvyšujeme sociálne odvody, ten maximálne zdaniteľný základ zo sedemnásobku na 11-násobok priemernej mzdy. To je opatrenie, ktoré nám prinesie asi 88 miliónov eur,“ vyčíslil.

Pripustil ešte možnosť malých úprav, napríklad zníženie DPH na výrobky pre celiatikov či na plienky. Nemalo by však už ísť o veľké zmeny. „Ja som povedal, už nepokračujme v tejto diskusii, lebo to bude donekonečna. Musíme uzavrieť konsolidačný balík,“ zdôraznil Kamenický.

Poslanci sa v utorok dohodli, že o dvoch právnych normách, ktoré s balíkom súvisia, budú hlasovať vo štvrtok (3.10.) o 11. hodine.

Problémy s konsolidačným balíčkom vyjadrili aj zdravotníci, ktorým sa nepáči navrhované znižovanie miezd. Podľa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) by vláda mala hľadať iné miesta v sektore, kde sa dajú ušetriť peniaze.

„Ušetriť v zdravotníctve sa dá aj bez toho, aby sa to dotklo pacientov, liečby, poklesol počet zdravotníkov, neboli k dispozícii lieky, alebo nefungovali nemocnice,“ píše sa v stanovisku LOZ.

Ako uviedol predseda LOZ Peter Visolajský: „Keby ministerstvo zdravotníctva robilo to čo má, tak v zdravotníctve dokáže ušetriť 241 miliónov pre tento rok a budúci rok sa dá ušetriť ďalších 308 miliónov.”

Vychádza pritom z dokumentu rezortov zdravotníctva a financií „Revízia výdavkov na zdravotníctvo aktualizácia“, ktoré pripravilo ešte v septembri 2022.

„Z tohto dokumentu vyplýva, že sa dajú ušetriť financie pri centrálnom nakupovaní liekov, optimalizácii cien a množstva vyšetrení (napríklad pri magnetickej rezonancii), či zákonnej povinnosti zdravotných poisťovní pokryť minimálne oprávnené náklady na liečbu pacienta v nemocnici,“ dodávajú.

Konsolidačný balíček sa podľa Visolajského dotkne najmä sestier, čo len prehĺbi nepriaznivú situáciu v zdravotníctve. „Preto sme vyzvali kolegov, aby sa k nám pridali a dali výpovede z nadčasovej práce. K dnešnému dňu máme 2 635 výpovedí z nadčasov z 24 nemocníc.“ uviedol na záver Visolajský.

Negatívny dopad po prípadnom prijatí vládneho balíčka na konsolidovanie verejných financií postihne aj samosprávy. Tie majú obavy, že nedokážu zostaviť rozpočet pre budúci rok.

Upozorňuje na to Únia miest Slovenska (ÚMS). Žiada ministerstvo financií o chýbajúce informácie k zostaveniu rozpočtov miest. Rozumie potrebe konsolidácie. Pripomenula však, že samospráva sa vždy správala zodpovedne a vznik súčasných problémov nemohla ovplyvniť. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.

„Predpokladáme, že v krátkej dobe sa doriešia otvorené otázky o celkovej štruktúre konsolidačných opatrení a dôjde k príprave zákona o štátnom rozpočte pre rok 2025. Zostavenie rozpočtu v mestách bude zložité, priestor pre zvyšovanie vlastných príjmov samosprávy je obmedzený,“ upozornil prezident únie Richard Rybníček.

Preto bude podľa neho možné zostaviť rozpočty v mestách a riešiť vzniknutú situáciu len pomocou zo strany štátu.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie