Avizovaná konsolidácia verejných financií spustila dlhé debaty. Široká verejnosť kritizuje mnohé navrhované opatrenia, po ktorých minister financií ustupuje a napráva chyby. Negatívne hlasy ku konsolidačnému balíčku ale naďalej trvajú.
Siahodlhé debaty o vládnom konsolidačnom balíčku je už nutné ukončiť, inak sa bude pokračovať do nekonečna. V úvode druhého čítania v pléne parlamentu na to upozornil minister financií Ladislav Kamenický.
Hoci v posledných dňoch musel po tlaku verejnosti pristúpiť na úpravy návrhu, naďalej trvá na sume 2,7 miliardy eur, ktoré treba opatreniami vyzbierať.
Upozorňuje aj na to, že každú zmenu musíme niečím vykompenzovať. „Ja musím nájsť vždy nejaký kompromis, aj keď ako ministra financií ma to vždy stojí peniaze z toho balíka. Tri percentá DPH sú asi 1,5 miliardy eur a každé jedno opatrenie, kde znížime DPH, ma stojí nejaké peniaze,“ vyčíslil Kamenický.
Na výsledok podľa neho čakajú aj finančné trhy, od ktorých závisí úrok, za ktorý si požičiava štát. Základná sadzba DPH sa má od budúceho roka zvýšiť z 20 na 23 %, viaceré položky však budú zaradené do nižšej 19 % alebo najnižšej 5 % sadzby.
Zhrnul pritom viaceré pozmeňujúce návrhy, na ktorých sa dohodla koalícia v uplynulých dňoch. Ide napríklad o zaradenie ďalších položiek do najnižšej 5 % sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH). Vzťahovať by sa mala nakoniec aj na knihy, tlačoviny, časopisy, noviny, ale aj na ubytovanie v cestovnom ruchu, vstup do fitnes centier a na športové podujatia. Išlo o požiadavky koaličných partnerov.
Zmeniť sa musí tiež pôvodný zámer na zvýšenie mimoriadneho odvodu energetických firiem. Spôsobil by problém v súvislosti s memorandom o porozumení so Slovenskými elektrárňami ešte z čias predchádzajúcej vlády, na základe ktorého sa na niekoľko rokov zafixovali ceny elektriny na Slovensku.
Vláda sa však zaviazala, že firme v týchto rokoch nezavedie mimoriadne zdanenie, v opačnom prípade by im musela spätne doplácať stovky miliónov eur.
Minister poukázal aj na výnimku z platenia daňovej licencie pre sociálne podniky a chránené dielne, či predĺženie obdobia na odpočet výdavkov na investície. Súvisí to najmä s jednou väčšou investíciou automobilky Volkswagen.
Na kompenzáciu týchto a ďalších výpadkov z pôvodného návrhu konsolidačného balíka by malo dôjsť k výraznejšiemu zdaneniu firiem. Právnické osoby s príjmom nad 5 miliónov eur by mali od budúceho roka platiť zvýšenú sadzbu dane 24 %, namiesto pôvodne navrhovaných 22 %.
„Toto nám prinesie dodatočné zdroje, tu zdaníme dodatočne aj energofirmy,“ podčiarkol Kamenický s tým, že štát bude z týchto firiem požadovať aj dividendy, ktoré v minulosti nečerpal.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)