Kamenický sa poriadne zapotí: Vláda plánuje konsolidovať a prijať štátny rozpočet SKÔR, naráža ale na nezhody

kamenický
Minister financií Ladislav Kamenický. V krúžkoch: predseda vlády Robert Fico, predseda SNS Andrej Danko, predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok. Foto: TASR/Pavel Neubauer, Jaroslav Novák, TASR/HINA - Damir Senčar Zagreb
Reklama

Ako každý rok, aj v roku 2025 budú poslanci schvaľovať štátny rozpočet pre budúce obdobie.

Pri slove konsolidácia už mnohým Slovákom trhá kútiky. Tento proces mal ozdraviť verejné financie, ktoré sú viac než katastrofálne, s pomerne šedými vyhliadkami do budúcnosti, čo konštatovala aj správa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

Dlh verejnej správy sa dostáva na úroveň 59 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo predstavuje hodnotu približne 77 miliárd. Slovensko navyše ako jediná krajina Únie zostáva v pásme vysokého rizika z dôvodu udržateľnosti verejných financií.

Hrozí rozpočtové provizórium

Ako každý rok, aj v roku 2025 budú poslanci schvaľovať štátny rozpočet pre budúce obdobie. Zvyčajne k tomu dochádza v dcembri, avšak minister financií Ladislav Kamenický apeluje na čo najrýchlejšie prijatie rozpočtu pre rok 2026.

Podľa Kamenického nám hrozí takzvané rozpočtové provizórium, pokiaľ nedôjde k schváleniu rozpočtu, píše STVR.

„Rozpočtové provizórium pre mňa nie je riešením. Rozpočtové provizórium vydržíme také dva mesiace, oznamujem všetkým dopredu,“ upozorňuje Kamenický.

Pokiaľ parlament neschváli včas, koalícia stratí aj výnimku z dlhovej brzdy. „Pokiaľ by neschválili rozpočet do 22. novembra, tak už nastúpia najtvrdšie sankcie dlhovej brzdy. To znamená, že výdavky nesmú rásť oproti tohtoročnému rozpočtu a zároveň musí byť vyrovnaný,“ hovorí člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster.

V tom prípade by musela Ficova vláda prísť s plusovým rozpočtom, teda bez deficitu, ktoré podľa odhadov predstavujú úspory okolo sedem miliárd eur. Čiastka je pritom oveľa vyššia, než mieni minister financií. Vládny návrh deficitného rozpočtu môžu prijať až po vyslovení dôvery parlamentom.

Koalícia nenašla zhodu

Vládny trojlístok sa pritom už teraz rozchádza v podobe konsolidačného balíčka, ktorý škrtí peňaženky Slovákov. Podľa opozície sa črtajú ďalšie konflikty naprieč koalíciou.

Minister Kamenický by v treťom konsolidačnom balíčku chcel získať aspoň dve miliardy eur. Nečaká ho jednoduchá úloha, pretože koaliční partneri nenašli zhodu, kde a ako ušetriť stovky miliónov. Predseda SNS Andrej Danko tvrdí, že odmieta vyššie výdavky na obranu.

„Európska komisia už avizovala náklady na zbrojenie, budúci rok by sme mali byť na úrovni 2,2 percentá HDP. SNS bude bojovať za to, aby tieto peniaze do tohto rezortu viac nešli,“ vyjadril sa Danko.

„Obrana momentálne čerpá financie nie z nášho rozpočtu, ale z plánu obnovy. Použitie je tam obojstranne dobré pre armádu aj pre Slovensko,“ ozrejmil predseda poslaneckého klubu Hlas-SD Róbert Puci.

„Nedá sa robiť napríklad konsolidácia bez toho, aby ministri za SNS sa s nami bavili,“ dodáva Kamenický.

Očakávajú ďalšiu krízu

V koalícii sa tak objavujú pochybnosti, či dôjde k prijatiu rozpočtu spoločne s konsolidačnými opatreniami a či to stihnú v skoršom termíne.

Opozícia je voči krokom koalície skeptická a predpokladá ďalšiu krízu. Predseda KDH Milan Majerský si dokonca myslí, že sa tak stane ešte v priebehu tohto školského roka. Predseda hnutia Slovensko, Igor Matovič, dodáva, že „členovia koalície sa hádajú medzi sebou ako psy“.

Michal Šimečka dodáva, že „oni sa sekajú už na tom rozpočte, ktorý bol schválený tento rok,“ reagoval predseda Progresívneho Slovenska.

Poslanec Smeru, Ján Richter, si myslí, že prijatie bude „50 na 50. Napríklad aj transakčná daň bola prejednávaná pol roka predtým. Vyjednávacím tímom, ktorý tvorili zástupcovia všetkých koaličných strán. No a prišla účinnosť, prišla realizácia a jeden z partnerov hovorí – zle, treba to už upravovať,“ dodal.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis