Milovníci pozorovania nočnej oblohy si v poslednom mesiaci roka prídu na svoje. Môžu sa tešiť na žiariacu planétu Jupiter, meteorický roj a hviezdnu silvestrovskú oblohu.
Nočnú oblohu budúci týždeň rozžiari planéta Jupiter. „„Kráľovská“ planéta Jupiter bude v sobotu 7. decembra 2024 o 21:50 SEČ v takzvanej opozícii so Slnkom. Bude sa nachádzať na opačnej strane oblohy ako Slnko, bude vychádzať za súmraku, zapadať za úsvitu a vrcholiť o polnoci. Jupiter bude v tomto čase aj najjasnejší,“ opísal pre portál tn.nova.cz astronóm Petr Horálek.
„Jupiter nájdeme ako neprehliadnuteľný objekt vysoko v súhvezdí Býka aj v presvetlených mestách. Zároveň bude po väčšinu noci najjasnejší zo všetkých objektov,“ vysvetlil Horálek. Žiarivý Jupiter môžete zahliadnuť na najbližšej hvezdárni, ale postačí aj malý ďalekohľad. Viditeľné budú aj štyri mesiace, ktoré planétu sprevádzajú.
„Vo väčšom teleskope sme zistili, že povrch plynného Jupitera je pokrytý paralelnými tmavými a svetlými atmosférickými pásmi,“ dodal astronóm.
Ďalšie nebeské divadlo
Nebude to však posledné nebeské predstavenie tohto roka. V polovici decembra sa môžeme tešiť na pravidelný meteorický roj Geminidy, ktorý vrcholí v noci zo soboty na nedeľu 14. decembra. Tento rok však uvidíme menej meteorov, pretože Mesiac bude na oblohe svietiť prakticky celú noc len deň pred splnom.
„Preto sa oplatí dávať pozor najmä v druhej polovici noci, konkrétne medzi polnocou a štvrtou hodinou ráno,“ odporúčajú astronómovia. Napriek mesačnému svitu budú viditeľné aspoň jasné meteory. „Ich frekvencia by za týchto podmienok mohla byť okolo 40 za hodinu,“ tvrdia odborníci.
O tohtoročnú silvestrovskú výzdobu sa postarajú žiariace hviezdy na oblohe, ktoré nebude zatieňovať Mesiac. Mesiac vstúpi do fázy novu v pondelok 30. decembra. „Bezmesačné zimné noci sa hodia na pozorovanie najjasnejších hviezd na nočnej oblohe v blízkosti slabej Mliečnej cesty v blízkosti majestátneho súhvezdia Orión,“ vysvetľujú astronómovia.
Viditeľný bude „zimný šesťuholník“, ktorý tvoria hviezdy Rigel, Aldebaran, Capella, Pollux, Procyon a Sírius. „Útvar je najlepšie viditeľný okolo polnoci, a to aj z miest. Mimo miest ho „prekrižuje“ spomínaná Mliečna dráha,“ uviedli odborníci.