Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange sa v stredu na americkom súde na Severných Mariánskych ostrovoch priznal k vine v prípade zverejnenia tajných informácií. Súd následne schválil jeho dohodu o priznaní viny s prokuratúrou a prepustil ho na slobodu. Krátko po súdnom pojednávaní Assange odletel súkromným lietadlom do svojej rodnej Austrálie, informovala agentúra AFP. Píše o tom portál idnes.cz.
Sudkyňa Ramona Manglona uviedla, že trest, ktorý Assange dostal, si už odpykal v cele v Británii. Austrálčan tam strávil viac ako päť rokov.
Priznal sa na súde
52-ročný bývalý počítačový expert sa počas 3-hodinového súdneho procesu priznal k jednému bodu obžaloby zo sprisahania s cieľom získať a zverejniť utajované informácie o národnej obrane USA. Vyhlásil však, že je presvedčený, že jeho činnosť je chránená prvým dodatkom ústavy USA, ktorý zaručuje slobodu prejavu.
Assangeova právnička Jennifer Robinsonová poďakovala austrálskej vláde za niekoľkoročné diplomatické úsilie o prepustenie jej klienta. „Je to veľká úľava pre jeho rodinu, priateľov, podporovateľov a všetkých ľudí na celom svete, ktorí veria v slobodu prejavu, že sa teraz môže vrátiť do Austrálie,“ povedala.
Assange po skončení procesu prechádzal davom televíznych kameramanov a fotografov, ale na otázky neodpovedal. Súdne pojednávanie sa konalo na americkom súostroví Severné Mariány, pretože Assange podľa prokuratúry odmietol vycestovať na americkú pevninu a kvôli relatívnej blízkosti ostrovov k Austrálii.
Trest až do 175 rokov
Assange stál v roku 2010 za doteraz najväčším únikom tajných vojenských dokumentov, keď zverejnil nespočetné množstvo diplomatických telegramov či videozáznam útoku v irackom hlavnom meste Bagdad, pri ktorom Američania zabili niekoľko ľudí vrátane dvoch novinárov. Jeho právnici sa už roky snažia zabrániť jeho vydaniu do USA a tvrdia, že v prípade odsúdenia mu tam hrozí celkový trest až 175 rokov. Americké orgány odhadli, že trest by bol podstatne nižší.
Assange je od apríla 2019 v londýnskej prísne stráženej väznici Belmarsh. Predtým strávil sedem rokov na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, aby sa vyhol vydaniu do Švédska, ktoré ho chcelo stíhať pre podozrenie zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania. V novembri 2019 švédski prokurátori zrušili predbežné vyšetrovanie Assangea z dôvodu premlčania.
„Julian je na slobode!!!“ napísala jeho manželka Stella Assangeová na X. „Naša nesmierna vďačnosť sa nedá vyjadriť slovami, áno vám, ktorí ste počas rokov mobilizovali všetkých, aby sa tento sen stal skutočnosťou,“ dodala.
Assange sa počas svojho zadržiavania stal pre mnohých symbolom boja za slobodu slova. Jeho blízki zároveň tvrdia, že jeho väznenie malo negatívny vplyv na jeho zdravie.
Julian Assange Free At Last!!! pic.twitter.com/Vpzcxr6lbi
— Stella Assange #FreeAssangeNOW (@Stella_Assange) June 26, 2024