fbpx

Jesenné aj zimné obdobie sú pre psychické zdravie záťaž. Vieme, ako si zachovať balans

Zdroj: FOTO TASR/Dano Veselský, FREEPIK/diana.grytsku

Ak aj napriek psychohygiene príde pocit, že to človek nezvláda, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc. K lekárom chodíme bežne aj s odreninami, psychické zdravie nie je o nič menej dôležité ako akákoľvek iná časť ľudského tela.

Základný prvok psychickej pohody? Kvalitný spánok

Mozgová aktivita počas spánku kolíše. Zvyšuje sa a klesá v závislosti od toho, v ktorej fáze spánku sa nachádzate. Každá fáza pritom plní veľmi dôležitú úlohu v rámci zdravia mozgu.

Kvalitný spánok podporuje myslenie, zlepšuje učenie či pamäť. Spánok taktiež výrazne vplýva na emocionálne a duševné zdravie.

Novodobé výskumy vyvracajú tvrdenie, že problémy so spánkom sú symptómom porúch duševného zdravia. Namiesto toho sa však ukazuje, že medzi spánkom a duševným zdravím existuje obojsmerný vzťah, v ktorom problémy so spánkom môžu byť príčinou aj dôsledkom problémov duševného zdravia, opisuje Sleep foundation.

Ostať nad vecou 

Jednou zo základných metód, ako si zachovať pokoj, je nájsť si v každom období niečo pekné, niečo, na čo sa bude človek tešiť, odporúča Mental Health. V tomto období môže ísť o kávu s priateľmi či vianočnú párty s kolegami.

Identifikácia toho, na čo sa človek teší a zameranie sa na tieto aktivity, môže pomôcť lepšie vnímať pochmúrnu jeseň. Vhodné je tiež nájsť si aj nové koníčky či aktivity. Môže ísť o aktivity v interiéri  ako pletenie, umenie, remeselná činnosť či písanie.

Jesenný a zimný čas možno využiť aj na skvalitnenie zručností, na ktoré ste dlho nemali čas. Môžete sa zapísať na hodiny cudzieho jazyka či skúsiť kurzy, na ktoré ste doteraz nenabrali odvahu.

K psychickej pohode prispieva aj fyzický pohyb. Existuje mnoho spôsobov, ako si zacvičiť a nabíjať sa energiou bez ohľadu na počasie. To všetko ešte viac umocňuje rutina. Práve tá dodáva pocit produktivity, ktorá prináša pozitívne endorfíny. Pokračovanie v aktivitách, ktoré sa robili v lete, ako sú napríklad ranné prechádzky či stretnutia s priateľmi v konkrétny deň pomáhajú udržiavať človeka aktívnym aj zlepšovať sústredenie.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie