JEDOVATÉ KVETY, ktoré bežne darúvame. Pozor na toxickú kyticu, ktorú vyberiete blízkym

Foto: freepik.com, pixabay.com
Reklama

Hoci sa kvety považujú za neškodný a krásny darček, za ich vôňou a farbami sa často skrýva koktail chemikálií. Európske obchody sú na jar plné žiarivých kytíc, no ide väčšinou o rezané kvety dovezené z krajín, kde sú povolené pesticídy, ktoré sú v EÚ zakázané. A to vrátane látok spojených so závažnými neurologickými ochoreniami.

Všetky testované zlyhali

Podľa výskumu organizácie PAN Netherlands bolo laboratórne testovaných 13 kytíc (vrátane ruží, tulipánov a zmiešaných aranžmánov). Zvyšky pesticídov sa našli vo všetkých – pričom zo 71 bolo až 28 zakázaných v EÚ, informuje Spoločnosť na ochranu spotrebiteľov.

Priemerná kytica tak obsahovala 25 pesticídov, z ktorých dve tretiny predstavovali riziko pre ľudí aj životné prostredie.

Neexistuje kontrola

Na rozdiel od potravín, pri kvetoch v EÚ neexistujú maximálne povolené limity pesticídov. Znamená to, že kvety s vysokým obsahom toxických látok sa môžu voľne predávať, bez povinnosti označovania či kontroly. Zákazníci často netušia, že v ich domovoch môžu končiť „toxické bomby“ s pôvodom v skleníkoch Holandska alebo na plantážach v Afrike.

Vážne zdravotné riziká

Dlhodobé vystavenie pesticídom môže mať vážne dôsledky. Štúdie ich spájajú s ochoreniami ako Parkinsonova a Alzheimerova choroba či ALS.

V Holandsku sa obyvatelia úspešne domohli súdnou cestou zastavenia pestovania ľalií v ich okolí pre obavy o zdravie.

Vo Francúzsku zas vzbudil pozornosť tragický prípad kvetinárky, ktorej dcéra zomrela po rokoch manipulácie s kontaminovanými kvetmi – vláda rodine priznala kompenzáciu.

Obchádzanie regulácií

Pesticídy, ktoré EÚ zakazuje, sa často vyrábajú v Európe a vyvážajú do krajín s laxnou reguláciou. Odtiaľ sa potom „vracajú späť“ nielen v potravinách, ale aj v kvetoch.

Nebezpečenstvo navyše pokračuje aj po odkvitnutí – zvyšky kytíc by sa nemali hádzať do kompostu ani bioodpadu. Toxické látky by sa tak mohli vrátiť do prírody a potravinového reťazca. Jedinou bezpečnou cestou je ich vyhodiť do zmesového odpadu.

Ekologické alternatívy

Odborníci vyzývajú na zmenu – pre spotrebiteľov, samosprávy aj organizácie. Preferovať by sa mali kvety pestované ekologicky – ideálne lokálne a sezónne.

Dôležité je preveriť aj pôvod a certifikácie. Fair trade značka síce garantuje férové podmienky pre pracovníkov, no neznamená automaticky nižšiu úroveň pesticídov.

Jedovaté samy o sebe

Niektoré z najčastejšie darovaných kvetov sú prirodzene toxické – a to aj bez pesticídov.

ĽALIE sú krásne, no pre mačky extrémne nebezpečné, dokonca aj v malom množstve.

NARCISY môžu u citlivých osôb spôsobiť podráždenie pokožky či zažívacie ťažkosti pri kontakte so šťavou.

KONVALINKY obsahujú látky, ktoré môžu ovplyvniť srdcovú činnosť.

Jedovaté sú aj ISKERNÍKY, PRVOSIENKY a  HORTENZIE.

Tieto rastliny by sa mali držať mimo dosahu detí a domácich zvierat – a rozhodne by nemali byť súčasťou kytíc darovaných bez dostatočného upozornenia.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Európska únia