Ruskí majitelia pozemkov už roky sledujú, ako sa na ich pôde ako lesný požiar šíri invázna jedovatá rastlina, proti ktorej sú bezmocní. Boľševník Sosnowského, ktorý môže vyrásť do piatich metrov, sa nekontrolovane rozšíril po celej krajine. Spustošil ekosystémy a každoročne preň skončí v nemocnici tisíce ľudí. Informuje denník The Moscow Times.
„Utrpel som popáleniny, aj keď som mal nepremokavý plášť,“ povedal biológ a lesnícky odborník Alexej Jarošenko. Pokúsil s boľševníkom bojovať s pomocou kosy a vzal si na to nepremokavé oblečenie. „Napriek tomu ma šťava odstrekujúca od kosy popálila a hojilo sa to šesť mesiacov,“ dodal Jarošenko.
Pokuty za neodstránenie
V snahe bojovať proti tejto rastline ruskí zákonodarcovia predbežne schválili návrh zákona o uvalení vysokých pokút tým, ktorí ju nevyčistia zo svojich pozemkov. Ak bude prijatý zákon, „návrh zákona proti boľševníku“ prinúti jednotlivcov vyhrnúť si rukávy a vyčistiť túto nepoddajnú rastlinu zo svojich pozemkov – ale na vlastné riziko.
Šťava obsahuje toxické zúčeniny
Šťava z boľševníka obsahuje furanokumaríny, toxické zlúčeniny, ktoré môžu pri vystavení slnečnému žiareniu spôsobiť popáleniny tretieho stupňa, ako aj slepotu. Ťažké popáleniny pokrývajúce viac ako 80 percent tela môžu spôsobiť smrť. Podľa niektorých odhadov boľševník dominuje až na 15 percentách prírodných plôch v európskej časti Ruska.
Nemusí pomôcť ani zákon
Jarošenko odhaduje, že húštiny boľševníka sa v Rusku rozšírili na milión hektárov plochy, čo je oblasť zodpovedajúca zhruba Cypru alebo Libanonu. Kým boľševník neustále zaberá nové územia, pochybujú odborníci, že by mohol nový zákon dostatočne zaúčinkovať.
Zákon zavádza pre jednotlivcov pokuty až do výšky 50 tisíc rubľov, čo sú zhruba dve tretiny priemerného ruského platu v roku 2023, a až 700 tisíc rubľov pre právnické subjekty, ak nezabezpečia odstránenie tejto agresívnej rastliny zo svojich pozemkov.
V praxi pokuty pravdepodobne uložia náhodné.
„Ide o neúčinný prístup – nevedia pokutovať všetkých. Boľševník teraz rastie prakticky všade – na pozemkoch akéhokoľvek poľnohospodára alebo poľnohospodárskeho podniku, „dodal Jarošenko.
Sovietske experimenty
Po druhej svetovej vojne sa sovietski vedci pustili do hľadania nových, vysoko výnosných kŕmnych plodín pre hospodárske zvieratá.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)