Európska únia pokračuje v boji proti jednorazovým plastom. Po zakázaní plastových vrecúšok, slamiek a príborov sa zamerala na ďalšie plastové výrobky.
Na konci minulého roka členské štáty EÚ schválili opatrenia na zníženie odpadu z obalov a podporu recyklácie a opakovaného použitia plastov. Do roku 2030 by mali byť zrušené mini balenia kečupov, smotánky do kávy, cukor v kaviarňach, porciovaný med a jednorazové obaly drogérie v hoteloch, informuje portál novinky.cz.
Priemerný Európan vyprodukuje ročne takmer 190 kg odpadu z obalov, pričom do roku 2030 sa toto číslo má zvýšiť na 209 kg. EÚ sa to snaží zvrátiť novým nariadením, ktoré sa bude sústrediť na malé obaly, mikroténové sáčky a zníženie objemu vzduchu v prepravných obaloch. Nariadenie bude obsahovať aj výnimky pre donáškové služby a nemocnice.
„Hlavným cieľom je znížiť množstvo obalového odpadu do konca roka 2040 o 15 percent. To znamená aj obmedziť objem obalového materiálu. Na prepravu malých predmetov sa nebudú používať dvojité steny, falošné dná a neprimerane veľké obaly,“ uviedla česká hovorkyňa ministerstva životného prostredia Veronika Krejčí pre portál.
Nové nariadenie bude vyžadovať, aby koneční distribútori nápojov a potravín na konzumáciu mimo predajného miesta umožnili zákazníkom priniesť si vlastné nádoby. Okrem toho budú musieť do roku 2030 zabezpečiť, aby 10 % ich produktov bolo balených v opätovne použiteľných obaloch. Nariadenie tiež zavádza povinnosť jasného označenia materiálu obalu, čo uľahčí zákazníkom identifikáciu odpadu.
Výrobcovia plánujú žaloby
Nariadenie sa stretáva s kritikou od niektorých európskych výrobcov plastových obalov, ktorí ho považujú za nezákonné a plánujú žaloby na Európsky súdny dvor. Hotelieri a výrobcovia tiež upozorňujú, že obmedzenie jednorazových obalov môže zvýšiť plytvanie potravinami, keďže malé balenia sú navrhnuté na zníženie spotreby.