fbpx

Jedna z najväčších záhad letectva, ktorá otriasla svetom, opäť ožíva. Let MH370 zmizol pred 10 rokmi

Na snímke vľavo tieň lietadla Royal New Zealand Air Force P3 Orion, ktorý pátra po stratenom lietadle MH370. Vpravo Príbuzná pasažierov letu MH370 plače počas protestu pred malajzijským veľvyslanectvom v Pekingu 8. marca 2024 pri príležitosti 14. výročia zmiznutia letu MH370 malajzijských aerolínií. Zdroj: AP Photo/Rob Griffith, File, TASR/AP

Posledné desaťročie prenasledovali Li Eryou dve slová – stratil kontakt. Povedali mu to Malaysia Airlines, keď zmizol let MH370 s jeho synom Yanlinom na palube. Príbehy priniesol portál BBC.

„Už roky sa pýtam, čo myslíte pod pojmom ‚stratený kontakt‘? Zdá sa mi, že ak s niekým stratíte kontakt, mali by ste byť schopní sa s ním znova spojiť,“ hovorí pán Li.

On a jeho manželka Liu Shuangfeng – farmári z dediny južne od Pekingu – sa snažili pochopiť to, čo sa stalo jednou z najväčších záhad v histórii letectva.

Dňa 8. marca 2014, necelú hodinu po rutinnom nočnom lete z Kuala Lumpur do Pekingu, pilot povedal dobrú noc malajzijskej kontrole letovej prevádzky. Boeing 777 s 227 pasažiermi a 12 členmi posádky sa chystal prejsť do vietnamského vzdušného priestoru. Potom náhle zmenil smer a všetka elektronická komunikácia bola prerušená. Obrátil sa späť, najprv cez Malajziu a potom do vzdialeného južného Indického oceánu, kým sa predpokladá, že mu došlo palivo.

Najväčšia a najdrahšia pátracia operácia, aká sa kedy uskutočnila, trvala štyri roky, no nepodarilo sa nájsť žiadne stopy po zmiznutom lietadle. Tisíce oceánografov, leteckých inžinierov a amatérskych detektívov skúmali útržkovité údaje z letu a pokúšali sa vypočítať, kde sa jeho cesta skončila. Pre rodiny tých, ktorí boli na palube, to bolo 10 rokov nevyhnutného smútku a neustále bojovali o pokračovanie pátrania, aby zistili, čo sa presne stalo s MH370 a prečo.

Pán Li prešiel krížom cez celý svet, aby kampaň podporil. Hovorí, že svoje úspory vyčerpal na cestách do Európy a Ázie a na pláže na Madagaskare, kde sa našli nejaké úlomky z nezvestného lietadla. Hovorí, že chcel cítiť piesok na mieste, kde sa jeho syn mohol umyť. Pamätá si, ako kričal na Indický oceán a povedal Yanlin, že je tam, aby ho vzal domov. „Budem naďalej cestovať na koniec sveta, aby som našiel svojho syna,“ hovorí.

Dvojica, ktorá je dnes po 60-ke, žije vo vidieckej časti čínskej provincie Che-pej. Väčšina ich príjmov išla na zaplatenie školskej dochádzky ich detí a nikdy nemali peniaze na cestovanie. Yanlin bol prvým človekom v ich dedine, ktorý šiel na univerzitu, a prvým, kto získal prácu v zahraničí, pracoval v Malajzii pre telekomunikačnú spoločnosť. Vracal sa do Číny kvôli vízam, keď let zrazu zmizol. „Predtým, ako sa tento incident stal, sme nikdy neboli ani v neďalekom meste Handan,“ hovorí pán Li.

Rodiny prišli o synov, otcov, dcéry či matky

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie