Stredoeurópsky región už niekoľko mesiacov zápasí so slabou spotrebou domácností. Firmy aj analytici upozorňujú, že podobne negatívny sentiment má na území Slovenska, Českej republiky, Maďarska alebo Poľska prevládať aj v roku 2024. Domácnosti budú ďalej odkladať nie príliš nutné nákupy a podniky budú bojovať o každého zákazníka.
Vlády stredoeurópskych štátov ale potrebujú, aby sa spotreba domácností čo najskôr naštartovala. V čase slabého exportu do zahraničia by totiž práve domácnosti mohli opäť naštartovať potrebnú hospodársku expanziu. Mnohé z nich však stále zápasia s dôsledkami citeľného poklesu reálnych miezd z poslednej doby, informovala agentúra Reuters.
Stredoeurópske ekonomiky sú do veľkej miery závislé od vývozu do zahraničia. Veľmi tesné väzby mali štáty ako Česká republika, Slovensko či Poľsko hlavne s neďalekým Nemeckom. Aj to ale už niekoľko mesiacov v rade hospodársky pokrivkáva a prognózy napovedajú, že v dohľadnej dobe sa výrazné zlepšenie očakávať nedá. Pred pár dňami to potvrdila aj nemecká vláda, ktorá upravila predpoveď hospodárskeho rastu na rok 2024 smerom nadol, a to z 1,3 na 0,2 %.
Aj kvôli hospodárskym problémom neďalekého Nemecka skĺzla susedná česká ekonomika do recesie. S ňou ale bojuje aj Maďarsko. Oba štáty navyše predpokladajú, že výrazné oživenie spotreby domácností je zatiaľ v nedohľadne. Poľsko sa medziročnému prepadu HDP vyhlo len veľmi tesne.
Najlepšie je na tom Poľsko
V prípade Poľska ale analytici očakávajú, že v roku 2024 dôjde v rámci regiónu k najvýraznejšiemu medziročnému rastu nominálnych miezd. Poľské štatistiky za január ale ukázali, že domácnosti túto pozitívnu prognózu do svojej spotreby zatiaľ neprepísali. Vykázané čísla totiž zaostali za očakávaniami.
„Ohľadom nárastu spotreby poľských domácností zostávame ďalej skeptickí. Podľa našich odhadov sa rok 2024 bude niesť hlavne vo svetle úspor ako spotrebného boomu. Zo 7 až 8-percentného nárastu miezd minú poľské domácnosti len asi polovicu,“ prognózuje aj Poľská centrálna banka.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)