Jedlo a pitie v lietadle. Čo nám vo vzduchu chutí lepšie a prečo to je tak?

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pexels

Podľa štúdie nemeckého Fraunhoferovho inštitútu pre stavebnú fyziku z roku 2011 sucho a nízky tlak na palube lietadla znižujú citlivosť našich chuťových pohárikov o 30 % a týka sa to predovšetkým slaných a sladkých jedál. Menej intenzívne sú aj citrusové príchute. Odborníci to prirovnávajú k stavu, keď jete alebo pijete a ste prechladnutí.

V hlučnejšom prostredí si človek nedokáže vychutnať hlavne sladké a chrumkavé potraviny. To je tiež dôvod, prečo sa oplatí mať so sebou v lietadle slúchadlá potlačujúce hluk. Nielenže vďaka nim nemusíte počúvať, čo sa rozprávajú ostatní cestujúci, ale pomôžu vám aj viac si jedlo na palube vychutnať.

Čo v lietadle chutí rovnako alebo aj lepšie?

Aj napriek vyššie spomínanému, stále existuje veľa jedál a nápojov, ktoré aj vo vysokej nadmorskej výške chutia skvele. Napríklad všetko, v čom nájdete takzvanú piatu chuť zvanú umami. Tá chutí slano aj sladko a často sa opisuje ako „mäsitá,“ ale nemusíte ju nájsť len v mäse. Je napríklad v syroch, ako je parmezán alebo gouda, v kimchi, tofu, paradajkách alebo hubách.

Z nápojov je umami chuť výrazná napríklad v zelenom čaji alebo v paradajkovom džúse, ktorý si mnoho ľudí objednáva práve na palube lietadiel, aj keď ho doma vôbec nepijú. Keď už je reč o nápojoch, zaujímavé je v tomto smere víno. Lepšie na palube lietadla chutia také, ktoré boli vyrobené vo vyšších nadmorských výškach, napríklad v Čile. Vhodnejšie sú tiež vína so sladšími ovocnými alebo kvetinovými tónmi, ktoré viac odolávajú podmienkam vo vzduchu ako tie, ktoré obsahujú veľa trieslovín. A vhodné sú napodiv aj sekty.

Čo si v lietadle radšej nedávať?

Pokiaľ si môžete vyberať, je lepšie nedávať si na palube čokoľvek, čo je sladké alebo veľmi slané. Je to z už vyššie spomínaného dôvodu, že naše chuťové bunky vnímajú slanú a sladkú chuť vo vysokej výške takmer o tretinu menej. Preto musia kuchári, ktorí jedlo do lietadiel pripravujú, použiť výrazné dochucovadlá alebo pridať o dosť viac cukru či soli.

Pri sýtených nápojoch je dôvod jasný – môžu dosť nadúvať a nechutia tak, ako na zemi. Výnimkou je zázvorová limonáda, ktorá vo vzduchu chutí o niečo lepšie. Nie je síce taká sladká, zato je veľmi osviežujúca. Opatrnosť sa oplatí aj pri alkoholických nápojoch, ktoré vo veľkých nadmorských výškach pôsobia na organizmus silnejšie, takže sa človek rýchlejšie opije. A tiež chutia inak.

Pri víne viac vynikajú trpké taníny, v prípade piva je výraznejšia jeho horká zložka, preto sa začali už vyrábať aj špeciálne pivá určené priamo do lietadla, pri ktorých je horká zložka potlačená.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie