Jedlo a pitie v lietadle. Čo nám vo vzduchu chutí lepšie a prečo to je tak?

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pexels

Keď niekam cestujete lietadlom, neočakávate nejaký extra gastronomický zážitok. Pokiaľ vás ale čaká dlhšia cesta, počas ktorej budete musieť niečo zjesť a vypiť, je dobré vedieť, že niektoré jedlá i nápoje chutia vo vysokej nadmorskej výške horšie, než keby ste si to isté dali na zemi.

Doby, kedy si cestujúci na palubách lietadiel mohli užívať špičkový gastronomický servis a letušky im počas letu servírovali trojchodové menu, to všetko navyše na stolíkoch s obrusmi, porcelánových tanieroch a so striebornými príbormi, sú, bohužiaľ, dávno preč.

Tlak na znižovanie cien leteniek si vyžiadal úsporné opatrenia, a tak mnohé letecké spoločnosti buď hotové jedlá eliminovali úplne, alebo ich ponúkajú len vo veľmi obmedzenom rozsahu. Pri kratších letoch si tak môžete dopriať len ľahšie občerstvenie za nemalý príplatok. Alebo si so sebou vziať do lietadla vlastnú desiatu, buď doma urobenú, alebo kúpenú na letisku.

Je dobré vedieť, že desiata z domova nesmie byť v tekutom ani rôsolovitom stave (to sa týka napríklad aj žervé alebo lúčiny v krabičke). Bez problémov ale prejdete s obloženou žemľou, nakrájaným ovocím či zeleninou alebo napríklad kúskom bábovky. Pokiaľ si ale vyberáte desiatu do lietadla sami, je dobré ju voliť múdro. Napríklad taký rezeň totiž v lietadle chutí o dosť inak ako doma v kuchyni.

Prečo v lietadle chutí jedlo aj pitie inak?

Existuje mnoho dôvodov, prečo polievka alebo napríklad sladké sušienky, ktoré zjete počas letu, chutia inak a väčšinou, bohužiaľ, horšie ako obvykle. U niekoho za to čiastočne môže úzkosť, ktorú zažíva pri lietaní, k lepšej chuti neprispievajú ani plastové príbory a tégliky alebo fakt, že sa musíte uspokojiť s malým stolíkom a pohľadom na operadlo cestujúceho pred vami.

Chuť aj vôňu jedál na palube ale oveľa viac ovplyvňuje niečo iné. Keď si chcete na niečom pochutnať, je veľmi dôležité, aby bola okolo vás dostatočná vlhkosť vzduchu. A tá v lietadle nie je. Vzduch je tam naopak veľmi suchý, keď letíte veľmi vysoko, tak je dokonca ešte suchší ako na púšti. A to pomerne dosť znižuje citlivosť vašich chuťových buniek a čuchových receptorov.

Ďalším dôvodom je znížený tlak vzduchu v kabíne a predovšetkým hlasný hluk motora (cca 80 až 85 decibelov v závislosti od toho, kde v lietadle sedíte a o aký druh lietadla ide).

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie