Jediný, kto chce PÁD vlády, je prezident. TVRDÍ o Petrovi Pellegrinim poslanec Samuel Migaľ (aktualizované)

Reklama
Poslanca NR SR Samuela Migaľa kritizoval aj prezident Peter Pellegrini. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer, Jaroslav Novák

Poslanec národnej rady Samuel Migaľ po vylúčení z Hlasu-SD, spolu s Radomírom Šalitrošom, porozprával o fungovaní strany, záujme o funkcie či postojoch prezidenta. Rozhovor poskytol v nedeľu (26. 1.) Denníku N.

  • AKTUALIZOVANÉ: 27.1.2025 – 13:50

V piatok a sobotu sa uskutočnil kongres vládnej strany, no bez účasti štyroch rebelujúcich poslancov. Predseda Matúš Šutaj Eštok ich označil za vydieračov a následne dvoch z nich vylúčili z Hlasu-SD. Stalo sa tak na návrh prítomných členov. „Návrh vznikol na základe informácií od vedenia strany o požiadavkách, ktoré menovaní poslanci vzniesli na utorňajšom (21. 1.) rokovaní s predsedom a podpredsedami Hlasu. Poslanci vzniesli ako jediné požiadavky vlastné personálne nominácie na štyri kľúčové posty: minister vnútra, podpredseda NR SR, riaditeľ vojenského spravodajstva a podpredseda strany Hlas-SD,“ uviedla strana v stanovisku.

Samuel Migaľ však tvrdí, že to nie je pravda a odmietol, že by žiadali nejaké posty. „O žiadnych postoch na našom poslednom stretnutí nebola reč,“ povedal poslanec pre Denník N.

Dodal, že žiadali len bezpečnostné záruky. Dôvodom sú tvrdenia, že okolo neho, Radomíra Šalitroša, Romana Malatinca a Jána Ferenčáka, sa objavil „zvýšený záujem bezpečnostných zložiek“ a že sa „podivné osoby vypytujú na veci zo súkromia.“

Migaľ zároveň povedal, že im vedením strany boli ponúknuté pozície, či už na ministerstvách, vo vedení národnej rady alebo samotnej strany. „Neprejavili sme žiaden záujem. Porozprávali sme sa, vysvetlili svoje postoje, ktoré sú, a dohodli sme sa, že sa stretneme na ďalšom termíne. Namiesto toho sa stalo to, čo sa stalo,“ povedal poslanec o stretnutí, ktoré sa uskutočnilo niekoľko dní pred vylúčením zo strany, pre Denník N.

„Nech sa prepadnem pod zem, ak to nie je pravda,“ vyhlásil dnes (27. 1.) predseda strany Šutaj Eštok na margo toho, že štyria poslanci mali žiadať viaceré funkcie.

Prejav prezidenta

Prezident Peter Pellegrini minulý týždeň povedal, aby sa rebelujúci poslanci „neprikrývali“ jeho menom. „Ja som Hlas zakladal s myšlienkou a pointou, že v prvom rade je záujem Slovenskej republiky, druhý je záujem strany a až tretí sú osobné ambície človeka, ktorý v strane pôsobí. Páni okolo Migaľa žiadajú silné mocenské postavenie, rezorty, pozície, moc, a tým sa úplne odklonili od odkazu, ktorý som sa ja ako Peter Pellegrini snažil do Hlasu vštepiť, a to, že na prvom mieste je človek a jeho lepší život,“ povedal na ich adresu vo štvrtok (23. 1.), teda deň pred začiatkom kongresu Hlasu-SD.

Samuel Migaľ teraz tvrdí, že prezident mal na kongrese prejav, v ktorom hovoril o tom ako sa s Radomírom Šalitrošom vzdiali hodnotám strany a že ich treba potrestať. Dodal tiež, že Peter Pellegrini nie je nadstranícky „pretože doteraz prostredníctvom Tomáša Druckera ovláda Hlas.“

Predseda Hlasu povedal, že prezidenta na kongres pozval. „Poprosil som ho ako zakladajúceho predsedu, že keď je v Banskej Bystrici, nech príde, keďže sa vo verejnom priestore dvaja vydierači zastrešovali jeho menom,“ povedal Šutaj Eštok. Dodal tiež, že nevie čo sa musí odohrávať v hlave človeka, ktorý sa obráti proti človeku, ktorý mu ponúkol jedinečnú šancu sa realizovať v politike“. Ešte pred týždňom sa pritom podľa lídra strany Migaľ zastrešoval prezidentovým menom.

Zodpovednosť za riadenie strany Hlas nesie podľa Kancelárie prezidenta výlučne jej právoplatne zvolené vedenie na čele s predsedom Matúšom Šutajom Eštokom. „Pán prezident je zakladajúcim predsedom strany Hlas-SD, ktorý podľa stanov má právo zúčastňovať sa vo výnimočných situáciách na zasadnutiach orgánov strany s poradným hlasom,“ reagovala kancelária Petra Pellegriniho.

Čo bude ďalej

Migaľ sa vyjadril aj k ďalšiemu postupu štyroch rebelujúcich poslancov v rámci koalície, pričom hovorí, že stále držia spolu. A to aj napriek tomu, že dvaja z nich v strane zostali. Podľa poslanca musí túto situáciu vyriešiť premiér, ak nechce predčasné voľby. „Mám pocit, že jediný, kto chce, aby došlo k pádu vlády, je prezident tejto krajiny,“ povedal Denníku N.

Odvolal sa pritom na zákulisné informácie, že v prípade pádu vlády, by Peter Pellegrini vymenoval úradnícky kabinet. S týmto tvrdením už v minulosti prišiel aj predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko.

„Chcem veľmi jasne povedať, že ani nerozmýšľam, ani sa nepodieľam na páde vlády a nechcem vymenovať úradnícku vládu. Toto nie je môj cieľ, toto absolútne odmietam,“ povedal prezident Pellegrini v reakcii na poslancove slová.

Poslanec Migaľ dodal, že spolu s ďalšími tromi poslancami budú ďalej podporovať koalíciu. Najprv sa však musí vyriešiť ich situácia.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie