fbpx

Jeden z najväčších vlastníkov pôdy v USA je Číňan. Silnejú hlasy po zmene pravidiel

Chen Tianqiao je čínsky obchodník a filantrop. Jeho majetok sa odhaduje na 4 miliardy USD. | foto: Wikimedia/ Pexels - Rafa De

Podnikateľ Chen Tianqiao sa v najnovšom americkom porovnávacom rebríčku Land Report umiestnil v poradí ako druhý Neameričan v rebríčku najväčších vlastníkov tamojšej pôdy. Niektorí zákonodarcovia teraz presadzujú zmeny pravidiel, ktoré zahraničné investície do americkej poľnohospodárskej pôdy sprísnia. Dáta ministerstva poľnohospodárstva USA ukazujú, že v roku 2021 náležalo neamerickým subjektom zhruba 16 miliónov hektárov pozemkov.

Päťdesiatročný Číňan je vlastníkom rozsiahlych lesných pozemkov v Oregone už od roku 2015, kedy ich zakúpil od spoločnosti Fidelity National Financial Ventures za 85 miliónov amerických dolárov. Medzi neamerickými občanmi má väčší majetok už len kanadská rodina Irvingovcov. Správu priniesla agentúra Bloomberg .

V roku 1999 založil spoločnosť Shanda Interactive, ktorá sa zaoberá prevádzkovaním online hazardných hier. Počas piatich rokov svojej existencie sa stala jednou z najväčších čínskych internetových firiem, následne zamierila aj na americkú burzu Nasdaq.

Čínsky miliardár investuje aj do akcií alebo rizikového kapitálu, nehnuteľnosti tak sú iba jedným z jeho investičných inštrumentov. Tianqiao sa ale angažuje aj v oblasti charity. So svojou manželkou Chrissy Luovou sa v roku 2016 rozhodol venovať 115 miliónov amerických dolárov na založenie Inštitútu neurovedy Tianqiao a Chrissy Chenových pri Kalifornskom technologickom inštitúte.

Zahraniční vlastníci v USA pod drobnohľadom

Agentúra Bloomberg upozorňuje na to, že zahraničné vlastníctvo americkej pôdy sa čoraz viac stáva citlivou politickou témou. Dáta Ministerstva poľnohospodárstva USA totiž ukazujú, že v roku 2021 patrilo neamerickým subjektom zhruba 16 miliónov hektárov pozemkov. Čínske subjekty na tom participujú len mierne, v roku 2021 im náležalo 0,03 percenta americkej poľnohospodárskej pôdy.

Aj napriek tomu však niektorí zákonodarcovia presadzujú zmeny vnútroštátnych pravidiel, ktoré zahraničné investície do americkej poľnohospodárskej pôdy sprísnia. Americký senát už v júli minulého roka hlasoval o zákaze predaja poľnohospodárskej pôdy nad určitú výmeru alebo hodnotu ľuďom alebo podnikom z Číny, Iránu, Ruska a Severnej Kórey, uvádza iDNES.cz. 

Zákaz sa síce nakoniec nepodarilo presadiť, v najbližších mesiacoch sa ale situácia môže zmeniť. Navyše viac ako polovica amerických štátov už má nejakú formu obmedzenia neamerického vlastníctva pôdy.

Najväčší svetoví miliardári sa v posledných rokoch s obľubou vrhajú na poľnohospodársku pôdu aj ďalšie vidiecke nehnuteľnosti v USA. Najväčším vlastníkom pôdy v USA je rodina Emmersonovcov, majitelia drevárskeho impéria Sierra Pacific Industries.

Dopyt poháňa aj vzácne nehnuteľné veci, ako sú napríklad klasické westernové ranče, ktoré ponúkajú možnosť na rekreáciu. Týmito investíciami sa miliardári snažia bojovať aj so všadeprítomnou infláciou, uzatvára Bloomberg.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie