fbpx

Je to prokrastinácia alebo lenivosť? Sedem tipov, ako byť viac produktívny

Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay)

Prokrastinácia sa najčastejšie objavuje u žiakov, študentov, ale aj tých, ktorí pracujú z domu a robia skrátka niečo úplne iné namiesto svojich povinností. Často však býva nesprávne zamieňaná s lenivosťou.

Prokrastinácii odolá len skutočne organizovaný a disciplinovaný človek, ale našťastie existuje niekoľko tipov na produktivitu, ktoré pomáhajú aj tým s menšou vôľou a disciplínou, píše portál karierainfo.zoznam.sk. Naopak lenivosť je dlhotrvajúcim stavom, na ktorého prelomenie je potrebné oveľa viac osobného úsilia. Tak či onak, nasledujúce tipy rozhodne pomôžu aj pri obyčajnej prokrastinácii aj lenivosti.

Tu je sedem tipov ako byť produktívnejší:

Majme okolo seba poriadok
Než začneme pracovať, vždy si okolo seba upracme, inak sa nám nikdy nebude pracovať dobre a hlavne sa nám do toho ani nebude chcieť.

Robme si to-do listy
Každý večer či ráno si sadnime k stolu a spíšme si veci a úlohy (to-do list), ktoré v ten deň musíme urobiť. Nedávajme si ich veľa, inak to sa nám do toho nebude chcieť, pretože budeme vedieť, že ich nemôžeme stihnúť a budeme sa cítiť zle. Úlohy si priebežne odškrtávajme, aby sme mali radosť z ich plnenia.

Kvalitný spánok je základ
Pokiaľ jeden deň vstávame o 10 a pracujeme až popoludní a druhý deň pracujeme od 4 od rána a potom sme celý deň unavení, tak sa nedivme, že nie sme produktívni. Každý deň si vyhraďme čas na prácu a ten dodržujme, napríklad o 10 ráno do 4 popoludní.

Robme si pravidelné pauzy
Pokiaľ budeme chcieť XY hodín v kuse pracovať, chvíľu to vydržíme, ale potom už nebudeme môcť a ten deň sa k práci už nevrátime. Oveľa lepšie je si prácu rozvrhnúť do menších úsekov a robiť si pravidelné pauzy napríklad na občerstvenie, cvičenie, prechádzku alebo maznanie s domácim miláčikom.

Nepracujme príliš veľa
10 hodín práce denne neurobí nikomu dobre, preto pracujme radšej kratší čas, ale za to v plnom sústredení.

Odmeňujme sa
Zvládli sme ťažkú ​​a dôležitú úlohu? Nepranierujme sa za to, že ste toho nestihli viac, naopak, dokončili ste jednu úlohu, je čas sa odmeniť. Bude to dobrý obed, zákusok, zaujímavá knižka alebo niečo na seba?

Klaďme si reálne ciele
Keď si toho na svoje bedrá vezmeme veľa, nebude to mať dobré výsledky. Dávajme si také ciele a úlohy, ktoré ste schopní zvládnuť a ktoré hlavne stihnete. Schválne si skúste zhodnotiť, aké ciele a koľko si ich dávame a či nás to motivuje alebo nie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie