Rodičovský dôchodok v súčasnej podobe od budúceho roka skončí. Po novom bude možné rodičom pomáhať iba poukázaním časti zaplatenej dane z príjmu. Uviedol to na nedávnej konferencii minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).
„Je tu obrovský tlak odbornej verejnosti na zrušenie rodičovského dôchodku, ale rodičovský dôchodok je zakotvený v ústave a teda my ho zrušiť nemôžeme, ale ani nechceme,“ uviedol Tomáš.
Ústava podľa neho ponúka dve cesty, akým spôsobom môžu deti prispievať svojim rodičom na dôchodok. Prvá je cez odvody do sociálneho poistenia, druhá cez časť daní. S týmto zmenami KDH ani PS nesúhlasia.
Zrušenie rodičovského dôchodku ako zdroj financií 13. dôchodku
Zrušenie rodičovského dôchodku je „čistý nezmysel“. Uviedla to Martina Holečková, expertka opozičného KDH na sociálnu politiku v reakcii na úvahy o zmene financovania tzv. 13. dôchodkov.
„Vláda nemá peniaze na plný 13. dôchodok, tak ako to sľubovali strany Smer-SD a Hlas-SD v predvolebnej kampani. Trinásty dôchodok sa tak chystá vláda financovať tým spôsobom, že zruší rodičovský dôchodok. Týmto krokom vládne strany pripravia dôchodcov o stovky eur len preto, aby im potom megalomansky mohli dať na Vianoce 13. dôchodok,“ podčiarkla.
Ak prejdú zmeny, ktoré navrhujú strany Smer, Hlas a Slovenská národná strana (SNS), tak podľa nej štát prakticky zlikviduje mimovládne organizácie, občianske združenia a športové kluby, ktoré majú nezastupiteľné miesto v spoločnosti. „Tieto organizácie pritom často suplujú úlohu štátu a starajú sa o seniorov, chorých, ale aj o naše deti. Chce nám vari vládna koalícia povedať, že organizácie ako Slovenská katolícka charita alebo Liga proti rakovine nemajú zmysel,“ dodala Holečková.
K úvahám KDH sa pridáva aj PS
Návrh ministerstva práce, aby sa rodičovský dôchodok vyplácal poukázaním dvoch percent z dane z príjmu fyzických osôb, považuje Progresívne Slovensko za likvidačné pre veľké množstvo mimovládnych organizácií. Uviedol to v utorok predseda PS Michal Šimečka.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)