fbpx

Je sen o jadrovej fúzii MŔTVY? Prečo je medzinárodný experimentálny reaktor vo VEĽKÝCH problémoch?

Ilustračné foto. Zdroj: Reprofoto/Theguardian.com

„Problémom je, že Iter sa realizuje už tak dlho a prešiel toľkými zdržaniami, že zvyšok sveta sa posunul ďalej,“ povedal expert na fúziu Robbie Scott z britskej Rady pre vedu a technológie. „Vznikla celá rada nových technológií od doby, kedy bol Iter naplánovaný. To prinieslo projektu skutočné problémy.“

Nad jedným z najambicióznejších technologických projektov sveta, ktorý sa snaží ovládnuť proces, ktorý poháňa hviezdy, teraz visí otáznik. Zahŕňa spájanie jadier dvoch ľahkých atómov do jedného ťažšieho jadra, pričom sa uvoľňuje obrovské množstvo energie. Toto je jadrová fúzia, ktorá sa vyskytuje len pri obrovsky vysokých teplotách.

Na vytvorenie takejto teploty sa v reaktore v tvare šišky, nazývanom tokamak, použijú magnetické polia na udržanie plazmy vodíkových jadier, ktoré budú následne bombardované lúčmi častíc a mikrovlnami. Keď teploty dosiahnu milióny stupňov Celzia, zmes dvoch vodíkových izotopov – deutéria a trícia – sa spojí a vytvorí hélium, neutróny a veľa nadbytočnej energie.

Udržiavanie plazmy pri takých vysokých teplotách je mimoriadne náročné. „Pôvodne sa plánovalo vyložiť tokamak ochranným berýliom, ale to sa ukázalo byť veľmi zložité. Je toxické a nakoniec sa rozhodlo nahradiť ho volfrámom,“ povedal David Armstrong, profesor vied o materiáloch a inžinierstve na Oxfordskej univerzite. „To bola zásadná zmena dizajnu urobená veľmi neskoro.“

Potom sa zistilo, že obrovské sekcie tokamaku vyrobené v Kórei nesedia správne k sebe, zatiaľ čo hrozby, že by mohlo dôjsť k úniku rádioaktívnych materiálov, viedli francúzskych jadrových regulátorov k zastaveniu výstavby elektrárne. Problémy sa hromadili a oznámili sa ďalšie zdržania.

Potom prišiel Covid. „Pandémia zatvorila továrne, ktoré dodávali komponenty, znížila súvisiacu pracovnú silu a vyvolala dopady – ako sú meškania v doprave a výzvy pri realizácii kontrol kvality,“ priznal generálny riaditeľ Iteru Pietro Barabaschi. Iter tak opäť odložil dokončenie – až na ďalšiu dekádu. Zároveň vedci využívajúci iné prístupy k fúzii dosiahli prelomové výsledky. V roku 2022 americké Národné zariadenie pre zapálenie (National Ignition Facility) v Kalifornii oznámilo, že pomocou laserov prehriali deutérium a trícium a spojili ich na vytvorenie hélia a nadbytočnej energie – čo je cieľ Iteru.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie