Väčšina gazdiniek je zvyknutých pred varením premývať ryžu, nielen pre zbavenie sa škrobu, ale pre možný výskyt hmyzu.
Múka, chlieb či ryža. Aj tieto potraviny čelia v kuchyni či špajze nájazdom nechcených stravníkov, ktorí ich znehodnotia.
Kým ryžu dokážeme zbaviť nečistôt alebo drobného hmyzu, ktorý sa do potravín dostane, napríklad pri múke takú možnosť nemáme. Väčšina gazdiniek je zvyknutých pred varením premývať ryžu, nielen pre zbavenie sa škrobu, ale pre možný výskyt hmyzu.
Pokiaľ po rozbalení ryžu neopláchnete a okamžite ju začnete pripravovať, po prečítaní článku si pri najbližšom varení možno vyhradíte pár minút na umytie zrniek.
Prirodzená súčasť životného prostredia
Ako píše portál IFL Science, do ryže sa môže skryť malý „predátor“, ktorého by ste si voľným okom zrejme nevšimli. Zrniar čierny je drobný hmyz, ktorý sa do balenia či vrecúšok s ryžou dostáva počas vývoja vo svojej larválnej forme, bezpečne zastrčený vo vnútri zrna.
Zrniare nie sú nezvyčajné a aj keby ste ich pár zjedli, nestane sa nič zlé. Sú však jedným z mála dôvodov, prečo by ste v budúcnosti mohli zvážiť umývanie ryže.
Tento hmyz je prirodzenou súčasťou životného prostredia a okrem ryže si pochutnávajú na plodinách, ako je kukurica, pohánka, cestoviny a iné.
Majú jemné ústa, ktoré im umožňujú sa zahryznúť aj do tvrdého obalu ryžových zŕn. Nielenže sa nimi živia, ale samice tiež kladú vajíčka do ryžových zŕn. Takto sa začína cesta zrniara vo vašej špajze.
Priemyselná produkcia ryže zahŕňa určité množstvo fumigácie (plynovanie, druh dezinsekcie proti škodlivému hmyzu, pozn. red.), aby sme dokázali udržať zásoby v domácnosti bez prítomnosti škodcov.
Po konzumácii začnú klásť vajíčka
Dospelé zrniare sú maličké a larvy je ešte ťažšie chytiť, pretože sa pohybujú bezpečne zastrčení v ryžovom zrne. Vedci sa dokonca pokúsili použiť zvuk na vystopovanie zamorenia v obchodoch s ryžou tak, že počúvali ich žuvanie.
Kŕmia sa vnútornou stranou ryžového zrna, až kým z neho nie je len prázdna škrupina, a potom vyliezajú von ako dospelí zrniari. Akonáhle sú vonku, môžu začať s procesom kladenia vlastných vajíčok, a to je jednoduchý spôsob, akým zrniari prispejú k zamoreniu potravín, pokiaľ ryža nie je správne skladovaná a nie je skonzumovaná v priebehu mesiacov.
Podľa zistení surová ryža obsahovala najvyšší počet zrniarov, klesal však v baleniach napríklad s už dovezenou alebo s predvarenou ryžou.
Radšej ryžu prepláchnite
Hoci je tepelná sterilizácia takmer 100-percentne účinná, aby sa minimalizovala kontaminácia ryže hmyzom, môže sa stať, že niektorí zrniari prekonajú fumigáciu a prežijú v balení. Neznamená to však koniec sveta, pretože zjedenie pár zrniarov človeku neublíži, nanajvýš zvýši podiel bielkovín.
Pokiaľ si chcete byť úplne istí, že spolu s ryžou nezjete aj tieto drobné tvory, pred tepelnou úpravou surovinu poriadne niekoľkokrát prepláchnite, až kým voda nebude úplne čistá, čo znamená, že ju zbavíte zbytočného škrobu.
Ak chcete úplne zamedziť rozšírenie hmyzu, môžete ryžu správne skladovať vo vzduchotesnej nádobe na chladnom a suchom mieste.
V ďalšom článku sa dozviete, ako správne pripraviť ryžu a jednou ingredienciou jej dodať geniálnu chuť.