Rusko sa však v minulosti zaviazalo aj k rešpektovaniu územnej celistvosti Ukrajiny a tiež Putin ešte po nelegálnej anexii ukrajinského Krymu v roku 2014 uisťoval o tom, že nemá záujem o ďalšie územia Ukrajiny. „Neverte tým, ktorí chcú, aby ste sa báli Ruska, a vykrikujú, že Krym budú nasledovať ďalšie regióny. Nechceme Ukrajinu rozdeliť, to nepotrebujeme,“ povedal vtedy v prejave k obom komorám ruského parlamentu.
Možná dohoda
V rozhovore sa ruský prezident sťažoval, že Ukrajina bola v apríli 2022 blízko dohody na ukončenie bojov, ale potom si to rozmyslela, keď sa ruské jednotky stiahli z blízkosti Kyjeva. Aj tak podľa neho všetko skôr alebo neskôr vyústi do dohody.
„Myslím, že môže byť dosiahnutá dohoda,“ poznamenal Putin tiež na adresu zadržiavaného amerického novinára Evana Gershkovicha, o ktorého prepustenie sa usilujú Spojené štáty. O prípade podľa neho rokujú tajné služby oboch krajín. Ruský prezident si myslí, že sa rovnako ako v podobných takýchto prípadoch v minulosti nájde riešenie.
Novinár denníka The Wall Street Journal bol zadržaný vlani v marci a čelí obvineniu zo špionáže, za čo mu hrozí až 20 rokov odňatia slobody. Je to prvý takýto prípad v rusko-amerických vzťahoch za takmer 40 rokov. Novinár všetky obvinenia odmieta ako nepodložené.
Kremeľ uviedol, že Putin s rozhovorom súhlasil, pretože prístup Carlsona, ktorý v minulosti pracoval pre televíziu Fox News, sa líši od „jednostranného“ informovania mnohých západných médií o konflikte na Ukrajine. Sám Carlson, ktorý je považovaný za blízkeho americkému exprezidentovi Donaldovi Trumpovi, hovoril o tom, že veľká časť západného spravodajstva o vojne je tendenčná a v prospech Kyjeva.