Čo sa týka obdobia prezidentskej kampane, tak tam je známy bezpečnostný incident, že sa nám do domu pokúsila vzniknúť osoba, ktorú zneškodnila ochranka. Ale že by sa to nejako zhoršovalo alebo zlepšovalo, pocit nemám. Sme na to za posledné roky, bohužiaľ, skvelí.
11:00 Akú politiku na Slovensku máme ďalej očakávať?
Ja pracujem pre organizáciu Post Bellum, takže sa venujem histórii dvadsiateho storočia a príbehom ľudí, ktorí prežili totalitu. My máme po rokoch prvýkrát vládu, ktorá sa neprihlásila k otvorenému vládnutiu v programovom vyhlásení, my máme prvýkrát vládu, ktorá nedeklarovala občiansku spoločnosť ako jeden z pilirov demokratického systému.
Na Slovensku máme predstaviteľov vládnej koalície, ktorí veľmi otvorene hovoria, že sa chcú vysporiadať s nezávislými médiami a nezávislou občianskou spoločnosťou.
11:30 Máme nakoniec už priamo skúsenosť s tým, že z niektorých kľúčových dokumentov boli vyhodené pasáže, ktoré sa týkajú občianskej participácie. Máme prvú skúsenosť s tým, že boli zastavené niektoré podporné grantové mechanizmy a podporné schémy pre občiansku spoločnosť. A dochádzame do fázy, keď nám predseda vlády veľmi jednoznačne odkazuje, že do leta sa chce vysporiadať s verejnoprávnou televíziou a práve s kritickou občianskou spoločnosťou. Čiže neberieme to na ľahkú váhu a cítime zvýšený tlak. Ale sme pripravení sa s tou situáciou argumentačne vysporiadať.
13:00 My sme mali ťažké deväťdesiate roky. Bol tu pokus autokratickej vlády Vladimíra Mečiara posunuť Slovensko niekam inam z civilizovanej časti Európy a jedna z prvých vecí bola, že Vladimír Mečiar sa chcel vysporiadať s občianskym sektorom. (…) Nemáme sa teda báť bez ohľadu na to, čo na nás chystá vládna moc.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)