fbpx

Je dôvod na obavy? Expert tvrdí, že opičie kiahne sa vymkli spod kontroly

Lekári z WHO varujú pred opičími kiahňami. Zdroj: TASR; Unsplash

Experti z oblasti verejného zdravia varujú pred mutáciou nebezpečného vírusu opičích kiahní. Priaznivé prognózy nevychádzajú, ochorenie sa šíri oveľa rýchlejšie ako sa čakalo. Vírus môže napáchať obrovské škody aj mimo ohnísk výskytu, uvádza čas.sk.

Lekári zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) už dlhšiu dobu evidujú znepokojujúci trend v Konžskej demokratickej republike (KDR) a ďalších afrických krajinách. Ako píše Daily Mirror,v daných oblastiach sa náhle rozšíril vírus Mpox známy ako opičie kiahne. Toto ochorenie je jednak smrteľné a na druhej strane odborníci priznali, že jeho šírenie sa im vymklo spod kontroly a vyhlásili núdzovú situáciu.

Mpox, predtým známy ako opičie kiahne, patrí medzi infekčné ochorenia. Môže spôsobiť príznaky podobné chrípke vrátane horúčky a bolesti svalov. Avšak medzi viac príznačné patria kožná vyrážka alebo pľuzgiere naplnené hnisom. Celková dobá liečby je dva až štyri týždne. Hoci bol pôvodný kmeň odborníkom dobre známy, nedávno varovali pred jeho novou variantou Clade 1b, ktorá sa šíri podobne rýchlo ako COVID-19, či ebola. Práve schopnosť rýchlej mutácie lekári označili za najväčšie nebezpečenstvo, čo dokonca prekvapilo aj ich samotných.

Dr. Dimie Ogoina, odborníčka na infekčné choroby v Univerzitnej nemocnici v delte Nigeru dodala, že Afrika nie je na niečo také pripravená. „Nerozumieme našej epidémii veľmi dobre, a to znamená, že budeme mať problémy s riešením problému z hľadiska dynamiky prenosu, závažnosti ochorenia, rizikových faktorov choroby. A obávam sa skutočnosti, že vírus zrejme mutuje a produkuje nové kmene,“ vysvetlila. Predstavitelia WHO sa zhodli na tom, že pod rýchle šírenie sa podpísala najmä sexuálna aktivita nakazených. Toto ochorenie sa pritom nevyskytuje len na území Afriky, ale aj nám blízkym krajinám.

Agentúra pre zdravotnú bezpečnosť Spojeného kráľovstva (UKHSA) v rokoch 2023 až 2024 zaznamenala v Anglicku celkovo 269 prípadov pôvodného kmeňa Mpox. Naopak, nový variant sa objavil v priebehu posledného týždňa u muža z Thajska. Profesor Paul Hunter z University of East Anglia sa na margo toho vyjadril, že je len otázkou času, kedy sa dostane aj nový kmeň do Británie. Podľa jeho slov totiž nie je dostatočné podchytené testovanie a diagnostika.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie