Je dôvod báť sa na Slovensku o slobodu slova? Vláda si striktne vyberá, s kým hodlá komunikovať

Zdroj: TASR - František Iván/ Facebook - Erik Kaliňák

Niečo takéto je v rozpore jednak s Etickým kódexom novinára, no okrem iného aj samotná Európska únia slobode médií prikladá veľký dôraz. Európsky parlament nedávno schválil svoje prvé nariadenie o slobode médií. Zákon o slobode médií alebo Európsky zákon o slobode médií (EMFA), ako sa dokument oficiálne nazýva, dáva členským štátom neľahkú úlohu zabezpečiť pluralitu a nezávislosť médií. Európsky parlament okrem iného plánuje na dodržiavanie zákona dohliadať. Na dodržiavanie pravidiel by mal dohliadať nový orgán, Európsky výbor pre mediálne služby. Tvorili by ho najmä členovia existujúcej Európskej skupiny regulačných orgánov pre audiovizuálne mediálne služby.

Tichý protest proti cenzúre

Na aktuálne dianie reagovali študenti. Budúci novinári minulý týždeň organizovali tichý protest. Študenti chceli upozorniť na to, že poslanci sú verejní činitelia, ktorí majú povinnosť s médiami komunikovať aj napriek tomu, že s obsahom danej redakcie nesúhlasia.

Študenti požadovali od predstaviteľov vlády verejné ospravedlnenie. Upriamovali pozornosť na to, že médiá neslúžia politikom, ale verejnosti. Protest zaujal vládnych predstaviteľov Erika Kaliňáka (SMER) a Juraja Gedra (SMER).

Politici sa so študentmi snažili viesť otvorenú diskusiu. Tieto snahy si aj zaznamenali a neskôr publikovali na svojich sociálnych sieťach.

To, či si predstavitelia štátu vstúpia do svedomia, ukáže asi až najbližšia tlačová konferencia strany Smer, Hlas či SNS. V demokratickej krajine ale takéto praktiky nemajú miesto.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie