Japonská zdravotnícka organizácia rozšíri stupnicu závažnosti úpalu či úpalu o štvrtú kategóriu klasifikovanú ako „najzávažnejšiu“, informoval denník Mainiči Šimbun. Táto kategória bude vyhradená pre pacientov v bezprostrednom ohrození života, ktorých telesná teplota v dôsledku horúčavy dosiahla 40 a viac stupňov. V súvislosti s extrémnym počasím v Japonsku v posledných dňoch zomrelo najmenej šesť ľudí, uviedla ďalej zdravotnícka organizácia. Informuje irozhlas.cz.
Podľa Japonskej asociácie pre akútnu medicínu by lekári v prípadoch z najzávažnejšej kategórie mali okamžite využiť metódy takzvaného „aktívneho chladenia“, teda úplne ponoriť pacienta do studeného kúpeľa.
Najmenej závažná kategória stupnice zvaná „mierny úpal/úpal“ zahŕňa príznaky, ako je bolesť svalov či nadmerné potenie. Na druhom „strednom“ stupni pacienti trpia bolesťami hlavy a zvracajú.
Doteraz najvyšší „vážny“ stupeň sa týka osôb, ktoré kvôli horúčavám stratili vedomie a majú silné svalové kŕče. Japonskí zdravotníci chcú štvrtú kategóriu na škálu oficiálne zaradiť ešte počas leta.
Teplotný rekord v Japonsku činí 41,1 stupňa. V nedeľu sa k nemu výrazne priblížila teplota v meste Šizuoka v strednom Japonsku, kde krátko po 13.15 namerali rovných 40 stupňov. Japonské úrady „extrémnu teplotu“ klasifikujú ako 35 stupňov a viac. Varovanie pred horúčavami teraz platí pre 27 z celkových 47 prefektúr vrátane hlavného mesta Tokia.
Doteraz najteplejšie leto zažilo Japonsko minulý rok. Aj tento rok japonské úrady očakávajú, že sa letné teploty budú pohybovať nad priemerom. Horúčavy a vlhké roky nie sú v tejto ázijskej krajine neobvyklé, najmä po konci monzúnového obdobia asi v polovici júla. Experti však upozorňujú, že v dôsledku klimatickej zmeny môžu byť horúčavy dlhšie a intenzívnejšie.
Počet úmrtí na úpal alebo úpal sa v Japonsku od roku 1995 až šesťnásobil, vyplýva zo štatistiky ministerstva zdravotníctva. Zatiaľ čo medzi rokmi 1995 a 1999 si úpaly alebo úpaly priemerne vyžiadali 201 životov ročne, v období od roku 2018 do roku 2022 to bolo 1295 obetí, z ktorých až 90 percent tvorili ľudia starší ako 65 rokov.