Japonská vláda povolila opätovné sprevádzkovanie elektrárne Kašiwazaki-Kariwa

Reklama
Na snímke z apríla 2021 jadrová elektráreň Kašiwazaki-Kariwa v japonskom meste Kašiwazaki. Japonská vláda povolila opätovné sprevádzkovanie najväčšej jadrovej elektrárne na svete, komplexu Kašiwazaki-Kariwa. Prevádzkovateľ zariadenia, spoločnosť Tokyo Electric Power (TEPCO), vylepšil svoj bezpečnostný systém, vďaka čomu možno do reaktora opäť vkladať uránové tyče, oznámil v stredu 27. decembra 2023 japonský úrad pre reguláciu jadrovej energetiky. Zdroj: FOTO TASR/AP

Japonská vláda povolila opätovné sprevádzkovanie najväčšej jadrovej elektrárne na svete, komplexu Kašiwazaki-Kariwa. Prevádzkovateľ zariadenia, spoločnosť Tokyo Electric Power (TEPCO), vylepšil svoj bezpečnostný systém, vďaka čomu možno do reaktora opäť vkladať uránové tyče, oznámil v stredu japonský úrad pre reguláciu jadrovej energetiky. TASR o tom informuje na základe správ agentúry AP a portálu orf.at.

Obnovenie činnosti elektrárne si ešte vyžaduje súhlas dotknutých samospráv, pričom nie je jasné, kedy sa tak stane. Spoločnosť TEPCO uviedla, že sa naďalej usiluje o získanie dôvery z miestnych orgánov.

Zariadenie s výkonom 8,2 gigawattu je mimo prevádzky od roku 2012, keďže rok po havárii vo Fukušime japonská vláda nariadila odstaviť všetky jadrové elektrárne v krajine.

Elektráreň Kashiwazaki-Kariwa prešla v roku 2017 bezpečnostnou previerkou NRA, ktorá je potrebná na opätovné spustenie. TEPCO má v úmysle obnoviť práce na uvedení elektrárne do prevádzky po zrušení zákazu, nie je však isté, kedy dôjde k opätovnému spusteniu, keďže prevádzkovateľ potrebuje získať súhlas od miestnych samospráv, informuje japannews.jp na webe.

„Pre spoločnosť, ktorá spôsobila nehodu v jadrovej elektrárni Fukušima č. 1, nie je ľahká úloha získať dôveru,“ povedal Kobayakawa na  stretnutí s NRA. „Myslím si, že je nevyhnutné, aby elektráreň ako celok pokračovala v zlepšovaní, aby si získala dôveru miestnych obyvateľov.“

Séria nedostatkov v protiteroristických opatreniach sa v závode vyskytla od roku 2018, vrátane porúch zariadení na odhaľovanie narušiteľov a vstup zamestnanca TEPCO do centrálneho dispečingu pomocou identifikačnej karty iného pracovníka.

V roku 2021 spoločnosť TEPCO nezískala súhlas na jej opätovné sprevádzkovanie z dôvodu nedodržania bezpečnostných predpisov.

V návrhu správy zverejnenej 6. decembra tohto roku sekretariátom sa uvádza, že opatrenia spoločnosti TEPCO zostávajú v platnosti, aby sa predišlo poruchám zariadenia na detekciu narušenia, ku ktorým môže dôjsť v búrkovom počasí.

V máji spoločnosť zriadila nový monitorovací orgán pod priamou kontrolou prezidenta pre dôkladné úsilie zabrániť akémukoľvek opätovnému výskytu problémov.

„Je zavedený systém, aby sa opatrenia na zlepšenie nestali jednorazovým úsilím,“ uvádza sa v návrhu.

Predseda NRA Shinsuke Yamanaka vykonal 11. decembra na mieste vyšetrovanie závodu, pričom hovoril s manažérom závodu a zamestnancami. „Úroveň úsilia o ochranu jadrových materiálov sa zlepšuje,“ povedal Yamanaka.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie