Január sa má vymykať normálu! Prvé meteorologické modely ukazujú, KOĽKO snehu nás do jari čaká

Reklama
Na západe je počasie takmer všade stabilné a teploty sú nad sezónnym priemerom. Zdroj: TASR/AP Photo/Alberto Saiz, Unsplash/Heather Shevlin

Konsolidácia silného a obrovského vysokotlakového poľa nad strednou a západnou Európou doslova rozdeľuje kontinent na dva veľké bloky.

Postup vysokého tlaku až do subpolárnych šírok na severe Veľkej Británie umožňuje zostup polárnych vzduchových hmôt nad východnou Európou a Škandináviou, kde sú podmienky úplne opačné ako v západnej oblasti. Informuje taliansky portál Meteo Giornale.

Európa rozdelená na dve časti

Na západe je počasie takmer všade stabilné a teploty sú nad sezónnym priemerom; zatiaľ čo na východe, najmä medzi európskym Ruskom, Škandináviou a pobaltskými štátmi, nájdeme extrémne nižšie teploty a sneženie aj vo veľmi nízkych nadmorských výškach, dokonca až na rovinách.

Pokiaľ ide o stredozápadnú Európu, jediné negatívne poveternostné podmienky sú prítomné v Španielsku, kde cyklón medzi Portugalskom a južným Španielskom stále spôsobuje dažde a miestne prudké prehánky po povodniach v posledných dňoch.

Našťastie sa to už rozptyľuje a v nadchádzajúcich dňoch opäť prevládne vysoký tlak nad Pyrenejským polostrovom.

Studený vzduch na východe, aký bude mať dopad?

Akumulácia studeného vzduchu nad východnou Európou a Škandináviou by mohla ovplyvniť priebeh jesennej sezóny.

V tomto období roka sa nad východnou Európou často vytvára rezervoár ľadového vzduchu, ktorý je z dlhodobého hľadiska schopný zmeniť všeobecné barické usporiadanie nad kontinentom.

Príchod polárnych prúdov nad východnú Európu a Škandináviu by preto mohol mať následky na konci jesene aj na začiatku meteorologickej zimy v mesiaci december. Čo by sa však mohlo stať? Veľmi nízke teploty, ktoré deň čo deň dosahujú východnú Európu, by mohli viesť k ďalšiemu oslabeniu polárneho víru a následnému rozšíreniu vysokých tlakov nad západnou Európou.

Týmto spôsobom by studené prúdy prichádzajúce z východu mohli, v retrográdnom pohybe, zasiahnuť aj Stredozemné more. Táto možnosť by sa mohla realizovať začiatkom druhej dekády novembra, keď by mohlo jadro chladného vzduchu prichádzajúce z východu zasiahnuť Stredozemné more, čo by spôsobilo nielen pokles teplôt, ale aj novú vlnu nepriaznivého počasia, najmä na krajnom juhu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie