Jalovice mali negatívne testy, pre ochorenie SLAK ich musia aj tak utratiť. Chovatelia si na kompenzácie počkajú

slak-slintačka-takáč
Minister poľnohospodárstva Richard Takáč. Foto: TASR/Pavel Neubauer, Ján Krošlák
Reklama

Veľké farmy sa musia obrniť trpezlivosťou, pretože štátne kompenzácie putujú najskôr menším chovateľom.

V obci Dolný Štál pri Dunajskej Strede chovajú 850 kusov jalovíc, z ktorých vyše polovice sú teľné. Napriek tomu ich budú musieť utratiť do posledného dobytka.

Nik nie je nadšený

Dôvodom sú okolité farmy, na ktorých zistili prítomnosť ochorenia slintačky a krívačky (SLAK). Ako informujú noviny.sk, poslednou infikovanou farmou bola Jurová, kde likvidujú dobytok.

Drobnochovatelia podpísali na obecnom úrade v Jurovej žiadosti o odškodnení štátom. „Tie prvé reakcie na sumy boli podľa môjho názoru pozitívne,“ povedal starosta obce Jurová Gabriel Fekete.

Podľa starostu Baky Juraja Bertalan žiadny z chovateľov nie je zo situácie nadšený. „Baka a do trojkilometrovej vzdialenosti patrila aj Jurová a Trstená. Ani jeden z chovateľov z toho nie je šťastný, ale čo týka finančnej kompenzácie, už aspoň vidia, že sa to posúva.“

Veľké farmy sa musia obrniť trpezlivosťou

Hoci v Dolnom Štále vykázali testy negatívny výsledok u celého stáda, keďže ide o kontaktnú farmu Jurovej, na ktorej vykázali prítomnosť ochorenia SLAK, štát napokon rozhodol o likvidácii 850 jalovíc v Dolnom Štále.

„V troch kilometroch sa musia utratiť všetky vnímavé zvieratá, to je platné. Nemám informáciu, že by ústredný riaditeľ menil svoje rozhodnutie,“ vysvetlil minister pôdohospodárstva Richard Takáč.

Veľké farmy sa musia obrniť trpezlivosťou, pretože štátne kompenzácie putujú najskôr menším chovateľom. „Oni nemajú teraz žiadny príjem z ničoho, čo s tými ľuďmi, ktorí tam pracujú a teraz idú aj jarné práce, musí osivá zabezpečiť, aspoň nejakú zálohu dostali,“ zamýšľa sa predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová.

Fatálny výpadok

Minister Takáč si musí počkať na konkrétne vyčíslenie škôd. „Oni sú poistení. Štát musí vedieť v prvom rade, koľko dostane z poisťovne, aby im nedal viac ako v skutočnosti ich treba odškodniť. Podľa toho sa vieme k tomu postaviť,“ dodal.

Chovatelia vítajú finančné kompenzácie, ktoré však nenahradia čas a energiu, ktorý investujú do chovu. „Je to prijateľná cenu za ošípanú, viem si kúpiť takú istú, ale ten čas, kým to človek vychová, ten nie je kompenzovaný, ale život ide ďalej,“ tvrdí chovateľ Róbert Rézverő z Jurovej.

„To je komplex škôd a fatálneho výpadku príjmov na niekoľko rokov. Taký úder, žiadne poistenie nepokryje a bez pomoci štátu je obnova chovu jednoducho nemožná,“ dodáva Maroš Sýkora, hovorca spoločnosti Naše farmy.

Podľa neho poistenie nepokryje škody v prípade útraty celého chovu, ale iba náklady v prípade usmrtenia niekoľkých kusov dobytka.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova