Jadrové obavy z Trumpa. Únia musí mať vlastný arzenál, znie z Bruselu

Ilustračná foto. Zdroj: Pexels - Pixabay
Reklama

Weber je znepokojený prehlbujúcimi sa rozpormi naprieč Európou v otázkach ruskej invázie na Ukrajinu a spoločné obrany. „Musíme byť k ľuďom úprimní, nesmieme uhýbať pohľadom pred hrozbou Putina v domnení, že veci možno nedopadnú tak zle, ako si myslíme,“ dodáva.

Únia sa preto opakovane snaží o vytvorenie finančných rezerv na prípadné konflikty. Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton na začiatku januára tohto roku oznámil plány na vybudovanie veľkorysého únijného fondu na obranu vo výške 96 miliónov eur.

Na konci februára potom má predstaviť Európsky obranný investičný program, ktorý si dáva za cieľ navýšenie spoločných zbrojných zákaziek a posilnenie bojovej pripravenosti Únie.

Náčelník britského generálneho štábu Patrick Sanders uviedol, že Británia v súčasnosti nerobí dosť pre to, aby bola schopná sa brániť pri potenciálnom budúcom konflikte s Ruskom. Sanders kritizoval škrty vo financovaní armády aj nedostatočnú pripravenosť obyvateľstva; vojny podľa neho začínajú profesionálne armády, ale vyhrávajú ich narukovaní obyvatelia.

„V nasledujúcich troch rokoch musíme byť schopní hovoriť o armáde o veľkosti 120 000 ľudí zahŕňajúcich aj aktívne zálohy. Ale to nie je dosť,“ povedal Sanders. Uviedol, že hoci nepodporuje všeobecnú bránnu povinnosť, Británia podľa neho musí byť na konflikt mentálne pripravená.

1 2 3 4
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia