fbpx

Izraelské médiá zámerne neukazujú zábery z Gazy, tvrdí analytik

Ilustračná fotografia (Zdroj: FOTO TASR/AP)

Prívrženci tvrdého postupu sa domnievajú, že nie je možné vo vojne poľaviť. A že k návratu rukojemníkov Hamas prinútia len ďalšie vojenské údery. Analytik Zilber ale pripomína, že z viac ako 110 rukojemníkov, ktorých sa podarilo dostať späť do Izraela, boli len traja zachránený pri izraelskej vojenskej operácii. Zvyšok sa dostal na slobodu vďaka dohode s Hamasom.

„Tento pomer nám ukazuje naozaj veľa,“ myslí si žurnalista, ktorý prispieva napríklad do denníka The Financial Times alebo magazínu Foreign Policy.

Žiadne dvojštátne riešenie

Navyše, ak by nakoniec izraelská vláda pristúpila na ďalšie prímerie s Hamasom, pôjde podľa Zilbera skutočne len o dočasnú pauzu: „Z izraelskej perspektívy, aspoň tak, ako to Netanjahu formuluje, žiadny permanentný koniec vojny alebo stále prímerie nepríde. A po skončení (pauzy) bude Izrael pokračovať, aby dosiahol splnenie všetkých cieľov, ktoré si stanovil a doviedol krajinu, ako Netanjahu hovorí, k úplnému víťazstvu.“

Izraelský premiér navyše vyhlásil, že cieľom vojny podľa neho nemôže byť vytvorenie takzvaného modelu dvojštátu, teda popri Izraeli aj existencii nezávislej Palestíny, ako si predstavujú medzinárodní spojenci Tel Avivu na čele so Spojenými štátmi. Netanjahu sa domnieva, že by takýto výsledok vojny bol len „odmenou“ teroristom z Hamasu.

Útok na Rafah? „Nie je na spadnutie“

Ďalším ťažiskom izraelských vojnových operácií sa pritom podľa očakávania má stať mesto Rafah a jeho okolie na juhu Pásma Gazy. Izrael už oznámil medzný dátum pre začatie svojej ofenzívy. Začne vraj vtedy, ak Hamas neprepustí rukojemníkov do začiatku ramadánu, ktorý spadá na 10. marec.

V Rafahu a blízkych oblastiach sa tiesni viac ako milión ľudí, ktorí sem utiekli pred deštrukciou spojenou s nekompromisným postupom izraelskej armády v severných oblastiach Pásma Gazy. Od útoku na Rafah preto Izrael odrádzajú aj jeho západní spojenci vrátane Spojených štátov. A podľa Neriho Zilbera má tento tlak zatiaľ svoj vytúžený efekt.

„Operácia v Rafahu nie je na spadnutie, jej začiatok bezprostredne nehrozí. Pravdepodobne k nej dôjde, ale podľa môjho odhadu nie v najbližších týždňoch, kým Izrael nezaistí plán evakuácie pre viac ako milión ľudí. Izrael musí brať ohľad na vojenské, ale aj diplomatické aspekty. Svet sa nebude nečinne prizerať tomu, ako tanky mieria na malý kúsok pôdy, kde sa tiesni viac ako milión obyvateľov,“ uvádza analytik.

Tragédia zo 7. októbra každý deň pred očami

Zlá humanitárna situácia v Pásme Gazy je terčom medzinárodnej kritiky voči Izraelu prakticky od začiatku vojny. Aj podľa Zilbera je situácia v Pásme „hrozivá“, pretože tam ľuďom chýba jedlo, lekárska starostlivosť, pitná voda aj ďalšie potreby.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie