fbpx

Izrael sa tentokrát v noci po vpáde do pásma Gazy nestiahol. 2,3 milióna ľudí je „odrezaných od sveta“

Zdroj: FOTO TASR/AP

Izrael odpovedal intenzívnymi leteckými údermi, pri ktorých podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva, ovládaného Hamasom, zahynulo už vyše 7000 ľudí, väčšinou civilistov.

Palestínsky operátor hlási úplný výpadok telekomunikačných služieb v pásme Gaza

Izrael v noci z piatka na sobotu zintenzívnil letecké údery v pásme Gazy, v dôsledku ktorých vypadol internet aj telekomunikačná sieť, čím 2,3 miliónov obyvateľov Gazy zostalo úplne odrezaných od vonkajšieho sveta aj vzájomného kontaktu. TASR správu prebralo od agentúry AP.

Izraelské vojsko informovalo, že „rozširuje“ svoje pozemné operácie v pásme Gazy. Toto vyhlásenie podľa agentúry AP signalizuje, že celoplošná izraelská pozemná invázia s cieľom zlikvidovať militantné hnutie Hamas začne čoskoro.

Výbuchy z nepretržitých leteckých úderov rozžiarili nočnú oblohu nad mestom Gaza v piatok niekoľko hodín po zotmení. Palestínsky telekomunikačný operátor Paltel informoval, že nálety spôsobili „kompletný výpadok“ komunikačných služieb, vrátane internetu, mobilnej siete a pevných liniek.

Lynn Hastingsová, humanitárna koordinátorka OSN pre okupované územia, napísala na sociálnej sieti X (bývalý Twitter), že bez funkčných telefónnych liniek a internetu nebudú môcť fungovať nemocnice a záchranárske služby. Červený kríž vyhlásil, že nie je schopný kontaktovať svoje zdravotnícke tímy a obyvatelia pásma Gazy nemajú ako privolať sanitky. To znamená, že záchranári sa budú musieť snažiť hľadať ranených podľa zvukov výbuchov.

Komisia na ochranu novinárov vyjadrila hlboké znepokojenie nad aktuálnym stavom a dodala, že svet „stráca okno do reality“ konfliktu. Takisto varovala, že informačné vákuum môže byť „vyplnené smrteľne nebezpečnou propagandou a dezinformáciami“.

Valné zhromaždenie OSN žiada humanitárne prímerie v pásme Gazy

Valné zhromaždenie OSN prijalo v piatok nezáväznú rezolúciu žiadajúcu okamžité „humanitárne prímerie“ v pásme Gazy. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA.

Návrh uznesenia predložilo Jordánsko a hlasovali o ňom na mimoriadnom zasadnutí VZ OSN o vojne medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

Na prijatie rezolúcie bola potrebná dvojtretinová väčšina. Napokon za ňu hlasovalo 120 krajín, 14 členov svetovej organizácie bolo proti a 45 sa zdržali hlasovania.

Za uznesenie sa na dvojdňovej debate vyslovili okrem iných zástupcovia Egypta a Kataru, dôrazne proti však boli napríklad Spojené štáty. Veľvyslankyňa USA Linda Thomasová-Greenfieldová kritizovala, že text nemenuje Hamas a nespomína ani rukojemníkov, ktorých militanti uniesli.

Rezolúcia vyzýva na „okamžité, trvalé a udržateľné humanitárne prímerie vedúce k zastaveniu nepriateľských akcií“. Žiada tiež neobmedzený prísun základného tovaru a služieb do Gazy.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie