fbpx

Izrael zverejnil mená pracovníkov úradu OSN, ktorí mali byť členmi Hamasu

Ilustračné foto. Palestínčania sledujú izraelský vojenský vrtuľník ako lieta počas vojenskej operácie nad mestom Chán Júnis, na juhu pásma Gazy 15. februára 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Izraelské ministerstvo obrany zverejnilo totožnosti dvanástich zamestnancov Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA), ktorí sa podľa neho podieľali na teroristických útokoch Hamásu z minulého 7. októbra. Ide o mužov, ktorí pre UNRWA pracovali napríklad ako učitelia či sociálni pracovníci. U všetkých izraelské ministerstvo uviedlo, že boli členmi palestínskeho hnutia Hamás.

Niektorí z mužov, ktorých totožnosť v piatok izraelská armáda zverejnila, boli po útokoch podľa ministerstva zadržaní na izraelskom území, alebo sa tam v čase útoku podľa jeho zdrojov nachádzali, iné s operáciou Hamásu spájajú údaje z ich mobilných telefónov.

Palestínski ozbrojenci z Hamásu a ďalších radikálne islamistických skupín 7. októbra v južnom Izraeli zabili 1200 ľudí a asi 250 ďalších uniesli ako rukojemníkov do Pásma Gazy.

Izraelský minister obrany Joav Galant podľa serveru ToI uviedol, že hoci jeho úrad zverejňuje mená 12 ľudí, má spravodajské informácie o tom, že na útoku zo 7. októbra sa podieľalo viac ako 30 pracovníkov UNRWA. Z 13-tisíc zamestnancov UNRWA v Pásme Gazy je podľa Galanta s Hamasom alebo inou islamistickou organizáciou spriaznených asi dvanásť percent. Izrael už niekoľko rokov volá po zrušení úradu UNRWA, ktorý pomáha Palestínčanom na Blízkom východe.

„O 1 468 pracovníkoch vieme, že sú aktívni v Hamáse a (Palestínskom islamskom džiháde). Až 185 zamestnancov UNRWA je aktívnych v ozbrojených zložkách Hamásu a 51 v ozbrojených zložkách islamského džihádu,“ uviedol Galant.

Obvinenie niekoľkých pracovníkov UNRWA Izrael zverejnil v januári, práve v ten istý deň, keď Medzinárodný súdny dvor v Haagu rozhodoval o predbežných opatreniach v prípade možnej genocídy voči palestínskemu obyvateľstvu, z ktorej Izrael viní Juhoafrická republika.

Financovanie UNRWA v reakcii na izraelské obvinenia krátko na to zastavili Spojené štáty a ďalších viac ako desať krajín. Česká republika UNRWA finančne nepodporuje už od roku 2020. Dovtedy podľa českého ministerstva zahraničia predstavoval ročný príspevok tri milióny korún.

Izraelské obvinenia voči úradu OSN vystupňovali cez víkend, keď armáda oznámila, že pod hlavným sídlom UNRWA objavila podzemné dátové centrum, ktoré Hamas používal na spravodajské a komunikačné účely. Šéf organizácie Philippe Lazzarini v pondelok zopakoval, že napriek obvineniam nemieni rezignovať.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie