Izrael plánuje namiesto veľkej pozemnej ofenzívy uskutočniť niekoľko samostatných vojenských operácií v častiach mesta Rafah na juhu pásma Gazy, aby sa vyhol hnevu Spojených štátov a medzinárodného spoločenstva. Informovali o tom libanonské médiá s odvolaním sa na egyptského vojenského predstaviteľa. Podľa najnovších údajov Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) z Rafahu utieklo už približne 110-tisíc ľudí. Informuje o tom portál idnes.cz.
Americký prezident Joe Biden tento týždeň pohrozil zastavením dodávok útočných zbraní Izraelu, ak izraelská armáda začne rozsiahlu ofenzívu v najjužnejšom meste pásma Gazy. Do Rafahu sa pred bojmi v iných častiach pásma uchýlilo viac ako milión Palestínčanov, čo vyvoláva obavy z vysokých civilných obetí v prípade invázie do mesta.
Libanonský denník Al-Akhbar citoval egyptského predstaviteľa, podľa ktorého sa situácia v Rafahu zhoršuje. Podľa Izraela sa v Rafahu ukrývajú štyri prápory Hamasu, čo z neho robí poslednú baštu teroristickej skupiny v pásme Gazy.
V pondelok začal Izrael vyzývať civilistov vo východnom Rafahu, aby odišli na pobrežie, kde je podľa izraelskej armády „bezpečná humanitárna zóna“.
Podľa Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) však táto oblasť už nie je schopná prijať ďalších utečencov a ľudia prežívajú v biednych podmienkach.
Časť oblasti, kam majú byť civilisti presťahovaní, sa nachádza aj v Chán Júnise, ktorý bol zničený masívnym bombardovaním a bojmi v predchádzajúcich mesiacoch. V utorok Izrael začal operáciu na obsadenie palestínskej strany hraničného priechodu Rafah na hranici s Egyptom.
Z Rafahu denne utečie 30-tisíc ľudí
Medzitým už približne 110 000 ľudí utieklo z Rafahu do oblastí, ktoré považujú za menej nebezpečné na úzkom palestínskom území.
„Každý deň z mesta utečie približne 30 000 ľudí,“ povedal Georgios Petropoulos, vedúci oddelenia OCHA pre pásmo Gazy. Dodal, že „väčšina z týchto ľudí sa od začiatku vojny medzi Izraelom a Hamasom musela presťahovať päť alebo šesťkrát“.
Vojnu v pásme Gazy vyvolal teroristický útok Hamasu na izraelské územie 7. októbra minulého roka, pri ktorom zahynulo 1 200 ľudí a 250 rukojemníkov. Následné masívne izraelské bombardovanie a pozemné operácie si podľa orgánov kontrolovaných hnutím Hamas vyžiadali od októbra viac ako 34 900 palestínskych životov.