Izraelčania si pripomenuli prvé výročie od útoku hnutia Hamas, ktorý rozpútal vojnu v Pásme Gazy. Izraelský prezident si obete uctil minútou ticha.
Izrael si v pondelok pripomína rok od smrtiaceho útoku Hamasu zhromaždeniami. Prekvapivý útok hnutia Hamas zo 7. októbra 2023 si vyžiadal smrť 1 200 ľudí, čo odštartovalo 12 mesiacov násilných bojov na Blízkom východe.
Rok po brutálnych útokoch, ktoré vyvolali vojnu medzi Izraelom a Hamasom v Gaze, si Izraelčania v celej krajine túto udalosť pripomenuli vigíliou za zabitých, informuje Euronews.
O 6:30 miestneho času – presný čas, kedy Hamas pred 12 mesiacmi spustil útok – sa rodiny mŕtvych zhromaždili na hudobnom festivale Nova na mieste, kde skupina teroristov zastrelila takmer 400 zabávajúcich sa ľudí a ďalších zajali ako rukojemníkov.
Výročie útoku palestínskeho hnutia Hamas na Izrael si pripomenul aj izraelský prezident Jicchak Herzog v kibuci Reim. Obete útoku si uctil minútou ticha o 6.29 h miestneho času presne rok po útoku na Izrael.
„7. október 2023 je dňom, ktorý by sme si mali pripomínať v nesláve, keď tisíce krutých teroristov vtrhli do našich domovov, spáchali násilie na našich rodinách, upaľovali, zabíjali, znásilňovali a unášali našich občanov, našich bratov a sestry a ľudí z 36 rôznych národností,“ povedal Herzog. Útoky označil za „jazvu na tvári Zeme“ a vyzval krajiny, aby podporili Izrael, píše CNN.
„Blahoslavení tí, ktorí padli, ktorí tu boli zavraždení a zabití. Mladí ľudia, ktorí prišli oslavovať a užívať si tanec a hudbu – žiť skutočný život mladých ľudí, na aký by mal mať každý mladý človek právo. Pamätajme si ich navždy. Modlime sa s ľútosťou, bolesťou, zármutkom a sústrasťou ich rodinám,“ povedal Herzog.
Hamas pred rokom zabil 1200 ľudí, väčšinou civilistov, pričom 250 odvliekol do Gazy ako rukojemníkov. Smrteľná udalosť naďalej vrhá tieň na každodenný život v Izraeli, pričom desiatky rukojemníkov zostávajú v zajatí.
Približne 100 rodín rukojemníkov, ktorí sú stále zadržiavaní v Gaze, sa stretlo pred jeruzalemskou rezidenciou premiéra Benjamina Netanjahua, aby sa pristavili počas trvania dvojminútovej sirény, čím pripomenuli zvyk z najslávnostnejších dátumov v izraelskom kalendári, Pamätného dňa holokaustu a Pamätného dňa.
Netanjahu a jeho vláda sa dostali pod rastúci tlak doma aj v zahraničí, aby sprostredkovali dohodu o prímerí s Hamasom s cieľom ukončiť boje v Pásme Gazy a vrátiť rukojemníkov. Izraelská vojna v Gaze zabila viac ako 41 000 Palestínčanov, vyhnala väčšinu z 2,3 milióna obyvateľov zo svojho územia a vyvolala humanitárnu krízu, ktorá viedla k rozsiahlemu hladu.
Existuje tiež eskalujúci konflikt s Iránom – ktorý podporuje Hamas aj militantné skupiny Hizballáh – ktorý hrozí zatiahnutím regiónu do oveľa nebezpečnejší útokov, píšu AP news.
V Gaze, ktorá sa stále borí pod ťarchou prebiehajúcej vojny, sa neplánuje žiadna formálna spomienková akcia. Masívne ničenie a vysídľovanie sú neustálou pripomienkou odvetného izraelského útoku na územie, ktoré nemá konca kraja.
Po celej Európe sa konali početné protesty na pripomenutie si desaťtisícov Palestínčanov zabitých v dôsledku bojov. Izrael čelí neustálej medzinárodnej kritike za svoje vojnové správanie, pričom jeho konanie skúmajú dva svetové súdy.
Hnutie Hamas pritom plánovalo v pondelok ráno spustiť raketový útok na Izrael, tvrdí izraelská armáda, ktorá dodáva, že tieto plány boli zmarené. Armáda vo vyhlásení spresnila, že zmarila bezprostrednú hrozbu po skorých prípravách a identifikácii zámeru „teroristickej organizácie Hamas strieľať na Izrael“.
Armáda objasnila, že jej letectvo v Pásme Gazy vyradilo niekoľko raketometov a tunelov v Pásme Gazy. Stalo sa tak len krátko čas pred 06:30 h miestneho času, keď Hamas plánoval začať svoj raketový útok.
Hamasu sa napokon o 06:30 h podarilo odpáliť smerom na okolie juhoizraelskeho kibucu Sufa len štyri rakety, z ktorých tri boli zneškodnené a štvrtá pristála na otvorenom priestranstve. K raketovému útoku sa prihlásil Hamas.