Ešte vo štvrtok 8. februára americké ministerstvo zahraničia odkázalo, že zatiaľ síce nevidí nič, čo by naznačovalo, že útok na Rafáh sa naozaj chystá, ale že ak by Izrael takúto operáciu spustil bez riadneho plánovania, bola by to katastrofa. Hovorca Bieleho domu John Kirby potom ešte výslovne povedal, že pozemné operácie v Rafahu by Spojené štáty „nepodporili“.
Prestávka v bojoch by mala byť prioritou
Po Netanjahuovom oznámení príprav na útok sa na Izrael zosypala ďalšia kritika.
„Prioritou musí byť okamžitá prestávka v bojoch, vďaka ktorej bude možné dostať do oblasti humanitárnu pomoc a zachrániť zajatcov,“ odkázal Izraelu napríklad britský minister zahraničia David Cameron s tým, že potom má podľa neho pokračovať postup smerujúci k permanentnému prímeriu.
Na riziko mnohých civilných obetí v prípade útokov na Rafah upozornila aj holandská ministerka zahraničných vecí Hanke Bruinsová. Podľa holandskej političky je ťažké si predstaviť, ako by to Izrael urobil, aby sa vojenská operácia v meste, kam utieklo toľko ľudí, zaobišla bez vysokých strát na civilistoch, a preto je takáto akcia neospravedlniteľná.
Pred vážnymi dôsledkami v prípade útoku na Rafah varovala Izrael Saudská Arábia. Ešte pred vyhlásením prípravy na útok varoval Izrael pred uskutočnením plánu aj generálny tajomník OSN António Guterres a kritika sa ozýva aj od celého radu humanitárnych organizácií.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)