Podľa vyšetrovania denníka New York Times (NYT) z konca minulého roka patria prvé spomínané ťažšie bomby k „najničivejším“ konvenčným zbraniam v arzenáloch západných armád.
Podľa NYT ich Izrael pravidelne používal v obývaných oblastiach, prinajmenšom počas prvých šiestich týždňov operácií v pásme Gazy, a to aj v tých, ktoré boli predtým označené ako bezpečné pre palestínskych civilistov.
„Civilisti v Gaze zomierali v dôsledku (výbuchov) týchto bômb a iných zariadení, ktoré (Izraelčania) používali v obývaných oblastiach,“ povedal Biden, pričom podľa CNN narážal na spomínané 900-kilogramové bomby.
„V súčasnosti prehodnocujeme niektoré z našich krátkodobých dodávok bezpečnostnej pomoci v súvislosti s tým, čo sa deje v Rafahu,“ povedal v stredu na vypočutí v Senáte americký minister obrany Lloyd Austin.
V zákulisí izraelskí predstavitelia vyjadrili silné rozhorčenie nad krokom Američanov, uvádzajú americké médiá s odvolaním sa na svoje zdroje. Vyjadrujú pritom obavy, že zníženie vojenskej podpory ohrozí rokovania o prepustení izraelských rukojemníkov z Gazy. Izraelčania vo verejných vyhláseniach bagatelizovali správu o zastavení dodávok bômb.
Republikánski kongresmani vyjadrili nesúhlas s týmto krokom demokratickej Bidenovej administratívy. Predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson a vodca republikánov v Senáte Mitch McConnell poslali Bidenovi list, v ktorom kritizovali pozastavenie dodávok. Uviedli, že tento krok vyvoláva otázku, či je prezidentov záväzok voči bezpečnosti Izraela skutočne železný, ako Biden predtým tvrdil.