3. Voľno ako liek na depresiu
Čas, ktorý stráviš mimo pracovného prostredia, zlepšuje náladu nielen na krátky čas, ale môže mať aj dlhodobý pozitívny vplyv na duševné zdravie. Výskumy ukazujú, že dovolenka môže pomôcť zmierňovať príznaky depresie a zabrániť jej vzniku. Štúdia National Library of Medicine na ženách žijúcich na vidieku vo Wisconsine ukázala, že ženy, ktoré pravidelne nechodili na dovolenku, mali až 3-krát vyššiu pravdepodobnosť vzniku depresie.
4. Príroda ako detox pre dušu
Ak pracuješ v uzavretých priestoroch, môže sa stať, že začneš po čase pociťovať psychickú záťaž, pretože ti chýba prirodzené svetlo a čerstvý vzduch. A práve pobyt v prírode toto všetko zahŕňa. Väčšina ľudí trávi voľno pobytom vonku, snaží sa vybehnúť do prírody a to má priaznivý vplyv na náš imunitný systém. Prirodzené emisie rastlín, stromov a iných organických prvkov, medzi inými aj esenciálne oleje z dreva nazývané fytoncídy, znižujú koncentrácie stresových hormónov v tele. Okrem toho znižujú krvný tlak a zvyšujú zdravotné účinky prirodzených zabijakov buniek v tele. Tieto tvrdenia vyplývajú z japonských štúdií o tzv. lesných kúpeľoch šinrin-joku, ktorých imunologické účinky trvajú najmenej 30 dní.
5. Dovolenka preto, lebo chcem
Dovolenka je skrátka čas bez potreby byť neustále k dispozícii. Je to čas, ktorý máš venovať v prvom rade sebe a svojim blízkym. Tento čas by si mal napĺňať hlavne tým veciam, ktoré v tebe vyvolajú pocit radosti a naplnenia. Či už ide o ležanie na pláži, návštevu kultúrnych podujatí alebo vycestovanie do vysnívanej destinácie, svoj čas na oddych by si si mal dopriať za každú cenu. Mnohí ľudia voľno často ignorujú, pretože im to príde ako sebeckosť, venovať čas samému sebe. Starostlivosť o svoje JA však znižuje riziko vzniku depresií a úzkostí, zmierňuje stres, zlepšuje sústredenie, minimalizuje frustráciu a hnev, zvyšuje hladiny endorfínov, serotonínu a energie.