Na ceremónii podpisu s austrálskym kolegom vo Washingtone uviedol, že USA “vedú intenzívnu diplomaciu, prakticky nepretržite” a vyzval na “prerušenie tohto cyklu” násilia a dohodu o prímerí v konflikte v Gaze.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller povedal, že Washington vyzýva krajiny, aby poslali Iránu odkazy, že “nie je v ich záujme podniknúť ďalší útok na Izrael.” Teheránske letisko v nedeľu večer zrušilo niekoľko prichádzajúcich a odchádzajúcich letov, čo naznačuje obavy, že civilné lietadlá by mohli byť zasiahnuté vojenskou aktivitou.
Pri predchádzajúcej vojenskej výmene v januári 2020 medzi USA a Iránom Islamské revolučné gardy (IRGC) omylom zostrelili ukrajinské civilné lietadlo z Teheránu do Kyjeva, čo spôsobilo smrť všetkých 176 pasažierov na palube. Tajomník bezpečnostnej rady Ruska Sergej Šojgu rokoval s iránskym vedením, vrátane prezidenta Masúda Pezeshkiána a admirála Alího Akbara Ahmadiana, veliteľa IRGC, ktorý pôsobí ako tajomník Najvyššej národnej bezpečnostnej rady v Teheráne. Šojgu, bývalý ruský minister obrany, bol odvolaný z tejto pozície Vladimirom Putinom, ale zostáva kľúčovým pre ruskú obrannú spoluprácu s Iránom. Neexistujú žiadne náznaky, že by Rusko vyzývalo na zdržanlivosť.
Iránske štátne médiá uviedli, že Pezeshkian počas stretnutia so Šojguom vyzval na rozšírenie vzťahov so “strategickým partnerom Ruskom” a tvrdil, že “kriminálne činy” Izraela v Gaze a atentát na Haníju sú “jasnými príkladmi porušenia všetkých medzinárodných zákonov a predpisov”. Irán sa snaží vykresliť plánované raketové útoky ako nevyhnutné pre opätovné nastolenie regionálnej odstrašujúcej sily po zlyhaní USA kontrolovať svojho spojenca Izrael.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)