Invazívny komár ohrozuje Slovákov aj naďalej. Rozšíril sa v týchto lokalitách

Reklama
Boj s komármi. Ilustračná fotografia. (Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák, X/Ayto San)

Nebezpečný komár tigrovaný sa čoraz častejšie vyskytuje už aj na Slovensku. Podľa najnovších informácii, ho spozorovali už aj v ďalších častiach Slovenska. Informovala o tom na sociálnej sieti samotná obec. 

Ako sme ťa už informovali, komár bol spozorovaný v Bratislave, no najnovšie sa objavil na severe Slovenska v Bytči, v okolí Prievidze, ale aj na východe Slovenska. 11. júla zaznamenali tento druh komára v obci Petrovce nad Laborcom v okrese Michalovce, píše portál imeteo.sk.

Tento druh tigrovaného komára pochádza z ďalekej Ázie a postupne sa udomácňuje už aj v strednej Európe, kde ho pozorujú čoraz častejšie. Biomedicínske centrum SAV ešte vo februári tohto roku potvrdilo výskyt ázijského komára tigrovaného na Slovensku, kde sa už usídlil a ďalej sa rozmnožuje.

Nahráva mu tiež teplé a vlhké prostredie, ktoré je ideálne pre jeho rýchle usídľovanie a aktuálne sa množí v našich končinách rýchlejšie, keďže počasie im praje. Rovnako je pravdepodobné, že ho bude z roka na rok viac a tento druh komára bude o pár rokov u nás úplne bežným.

Komár tigrovaný je už aj v Bytči

Nie je teda tajomstvo, že komár tigrovaný je už na Slovensku a môžeme ho čoraz častejšie pozorovať aj u nás. Už bol pozorovaný v Bratislave a najnovšie sa objavil na severe Slovenska v Bytči.

Treba sa preto pripraviť a podozrivé uštipnutie komárom netreba za žiadny okolností podceňovať. Aj na prvý pohľad nevinné uštipnutie môže byť aj smrteľné, a nie na darmo sa hovorí, že komár je najväčším zabijakom ľudí na svete.

Bude vás zaujímať

V pozore zostaň, ak sa u teba po uštipnutí komárom objavia príznaky ako horúčka, vracanie, silná bolesť hlavy, dezorientácia, stuhnutosť, kŕče a tras.

Treba sa ho báť?

Tento nebezpečný druh komára prenáša 22 rôznych vírusov, ako sú západonílsky vírus, dengue, chikingunya, Zika alebo žltá zimnica. Slovenskí odborníci však ubezpečujú verejnosť, že na Slovenska sa zatiaľ báť nebezpečných chorôb nemusíme.

Nákazu by prenášal tak, že by musel niekoho nakazeného pichnúť a potom pichnúť ďalšieho človeka. Tento scenár je nateraz na Slovensku veľmi málo pravdepodobný.

Na Slovensku začne predstavovať vážnejšie riziko až v tom prípade, keď stúpne počet ľudí, ktorí sú infikovaní vírusmi ako západonílsky vírus, dengue, chikungunya, Zika alebo pôvodca žltej zimnice.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie