fbpx

Invázia otravných bzdôch strpčuje život ľuďom na južnom Slovensku. Predstavuje hmyz hrozbu?

Invázny druh bzdochy – sietnička dubová a platanová – strpčuje život obyvateľom v južných častiach Slovenska. Foto: FB/Záhradkári, kutilovia a dobrí ľudia

Suché a horúce počasie postupne vystriedajú chladnejšie týždne, čo znamená, že sa do obydlí opäť nasťahujú rôzne druhy hmyzu. V závere leta už strpčuje životy ľuďom drobný hmyz, ktorý sa usídlil na balkónoch či priamo v príbytkoch.

Miernejšie zimy spôsobujú, že invázne druhy hmyzu nemajú šancu vymrieť, a tak sa často nasťahujú do ľudských obydlí.

Počas teplejších mesiacov sa následne nevyhneme rôznym druhom hmyzu, ktorý nám pri pobyte v prírode nedá pokoja. Tohtoročné mimoriadne horúce a suché leto sa pomaly končí, teploty začnú postupne klesať, čo znamená, že si hmyz bude hľadať útočisko v teplejšom prostredí.

Južné lokality Slovenska hlásia v závere leta inváziu malých bzdôch, ktoré osídlili balkóny či samotné príbytky. Tomuto inváznemu druhu výrazne napomáha teplejšia klíma, píše iMeteo.sk.

Kalamita bzdôch spôsobuje, že v stovkách lezú po stenách budov, ľuďom po schnúcej bielizni, oknách či balkónoch. Obyvatelia na to upozornili na sociálnych sieťach.

Usídlili sa nielen v domácnostiach, ale zamorenie hlási tiež kúpaliskový rezort pri Leviciach v takej intenzite, že návštevníci museli rekreačné domčeky opustiť a dovolenky predčasne ukončiť.

Bzdocha, ktorá aktuálne strpčuje život mnohým obyvateľom v okolí Levíc, Rimavskej Soboty či Lučenca, je invázny druh bzdochy – sietnička dubová a platanová.

„Bzdochy prenášajú rôzne patogény, ktoré škodia rastlinám, ale na ľudí a na zvieratá nemajú negatívny vplyv,“ priblížila odborníčka Alica Kočišová z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Tento hmyz nepredstavuje pre človeka nebezpečenstvo, iba je otravný. Keďže hovoríme o inváznych druhoch, na našom území nemajú prirodzených nepriateľov, ktorí by pomohli ich počet regulovať. To sa ale so zmenami klímy v budúcnosti môže zmeniť.

Invázny druh bzdochy – sietnička dubová a platanová – strpčuje život obyvateľom v južných častiach Slovenska. Foto: FB/Záhradkári, kutilovia a dobrí ľudia

Problém s kalamitou inváznych bzdôch riešila Správa mestskej zelene v Košiciach už minulý rok. Sťažnosti obyvateľov obdržali z viacerých častí mesta, napriek tomu samospráva nerealizovala žiaden postrek proti nepríjemnému hmyzu. Jediným riešením podľa odborníkov je vydržať, pretože oficiálny postrek na týchto škodcov neexistuje.

Odborníci navyše dodávajú, že celoplošné postreky v mestách nie sú reálne a tie lokálne nemajú význam. „Lokálne riešenie typu postriekame jednu ulicu alebo zopár stromov je vždy krátkodobé, keďže akonáhle začne postrek menej účinkovať, prídu sietničky z iných stromov,“ vysvetlil hovorca Správy mestskej zelene v Košiciach Peter Sasák.

Na oknách, najmä v južných teplejších častiach Slovenska, sa v posledných horúcich dňoch dalo vidieť rojenie tohto hmyzu, ktoré čoskoro skončí. Preto stačí len vydržať.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie