Internet zaplavili dokumenty, podľa ktorých mal Korčok spolupracovať s ŠtB. Ide o hoax

Reklama
Na snímke vľavo prezidentský kandidát Ivan Korčok, vpravo hoax, ktorý sa šíril internetom. Zdroj: TASR - Ján Krošlák, Facebook/Ivan Korčok

Korčok patrí podľa prieskumov k favoritom prezidentských volieb. S blížiacim sa termínom volieb sa v online priestore objavujú falošné dokumenty, ktoré majú Korčoka usvedčovať zo spolupráce s ŠtB. Ide o falzifikáty.

Korčok mal údajne spolupracovať so Štátnou bezpečnosťou (ŠtB). Podľa portálu aktuality.sk dokumenty zverejnil odsúdený konkurzný právnik Zoroslav Kollár, pričom tieto nepravdivé informácie šírili ďalej dezinformačné portály, profily a stránky, na ktoré Korčok nakoniec zareagoval.

„Už niekoľko dní sa po internete šírili veľmi amatérsky zmajstrované hoaxy o tom, že som bol eštebák. Boli také primitívne, že na to ani nemalo zmysel reagovať. Cez víkend to ale dostalo nový rozmer a v priebehu pár minút boli všetkými dezinfokanálmi na siete vypustené údajné dokumenty, ktoré mám vraj vysvetľovať,“ napísal Korčok na sociálnej sieti.

Ide o podvrh, dokumenty obsahujú viacero chýb

Materiály, ktoré sa začali šíriť počas víkendu, označil Ústav pamäti národa za podvrh. Ten totiž upozornil na niekoľko nezrovnalostí v dokumentoch, vrátane nepresných rokov, informujú noviny.sk.

„Zverejnené dokumenty obsahujú nesprávny formát mien, nesprávne hodnosti a podpisy skutočných dôstojníkov ŠtB, ako aj mená fiktívnych príslušníkov ŠtB. Jeden z dokumentov odkazuje na neexistujúci zväzok tajného spolupracovníka s krycím menom SMEČIAR. Dokumenty nemajú číselné označenie strán, tzv. pagináciu. Mohli by sme takto spomenúť aj ďalšie nedostatky, nechceme však dávať falšovateľom návod,“ objasnil situáciu Ústav pamäti národa, ktorý sa venuje skúmaniu totalitných režimov.

V dokumentoch sa má takisto uvádzať, že Korčok mal v 90. rokoch vycestovať s volejbalovými tímami UK Bratislava do Talianska, aby ich tam strážil a zabránil pokusu o emigráciu. Jedného člena výpravy, ako aj pašovanie športového materiálu z cudziny a jeho následný predaj v Československu mal údajne ohlásiť agentovi ŠtB, píše cas.sk. Túto informáciu však Ústav opäť vyvrátil.

„Pozornému oku čitateľa neunikne, že dokument z októbra 1985 hovorí o absolvovaných zápasoch volejbalového oddielu v sezóne 1986/1987 a tiež o jeho účasti v európskej volejbalovej lige v sezóne 1986/1987,“ dodal Ústav pamäti národa.

Ivan Korčok považuje šírenie hoaxov ohľadom jeho osoby za antikampaň a tvrdí, že ho súperi pred prezidentskými voľbami chcú len zhanobiť.

„Za normálnych okolností by som na niečo takéto ani nereagoval, ale miera koordinovanosti akcie, keď od prvého videa ubehlo doslova pár minút a svoje príspevky k tomu mali všetky dezinfožumpy, ukazuje, že súperi sa v tejto kampani nebudú štítiť ničoho. Vlastne budú – budú sa cieľavedome vyhýbať normálnej férovej diskusii,“ vyjadril sa na záver Korčok.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie