Inšpekcia aktualizovala zoznam rizikových e-shopov. TIETO stránky nie sú vhodné na vianočné nákupy

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/rawpixel.com, freepik

Vianoce sa rýchlo blížia, a práve v tomto čase by si mali ľudia dávať pozor na to, z ktorých e-shopov nakupujú. Slovenská obchodná inšpekcia varuje pred viacerými rizikovými stránkami, z ktorých neodporúča objednávať tovar. Zvlášť si treba dávať pozor na podvodné internetové obchody.

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) vyzýva spotrebiteľov k väčšej opatrnosti pri nákupoch na internete, vzhľadom na opakujúce sa sťažnosti týkajúce sa predaja značkového tovaru cez online obchody.

Inšpekcia pravidelne zverejňuje na svojej webovej stránke informácie o rizikových internetových obchodoch a ich zoznam.

SOI považuje uvedené e-shopy za rizikové z dôvodu nedodržiavania niektorých zákonných povinností a problémov s vymáhaním spotrebiteľských práv a individuálnych nárokov. Ak však váš obchod nie je v zozname, neznamená to automaticky, že je bezpečný.

„Skutočnosť, že internetový obchod nie je v zozname zaradený preto automaticky neznamená, že nákup v takomto obchode je bezpečný,“ varujú inšpektori.

V zozname v súčasnosti figurujú tieto e-shopy:

Pozor na podvodné webové stránky

Inšpekcia varuje aj pred podvodnými internetovými stránkami, ktoré na svojich weboch zobrazujú obsah veľmi podobný originálnym stránkam a ponúkajú rovnaký sortiment tovaru. Tieto stránky často uvádzajú ceny tovaru, ktoré sú výrazne nižšie než ceny originálnych produktov, alebo ponúkajú veľké zľavy. Celý zoznam podvodných e-shopov je dostupný na webovej stránke SOI.

„Stránky neuvádzajú identitu prevádzkovateľa/obchodníka, obchodné meno a sídlo obchodníka, absentujú všeobecné obchodné podmienky, umožňujú spotrebiteľovi kontakt s obchodníkom len formou anonymného kontaktného formulára,“ upresnila inšpekcia.

SOI na základe vyššie uvedeného upozorňuje spotrebiteľov, aby si pred uskutočnením objednávky a zaplatením za tovar dôkladne overili, či internetový obchod poskytuje informácie, ktoré identifikujú obchodníka, a tiež všeobecné obchodné podmienky. Tieto by mali zahŕňať informácie o práve spotrebiteľa odstúpiť od zmluvy, podmienkach, lehote a postupe pri uplatnení tohto práva, ako aj o práve spotrebiteľa uplatniť nároky zo zodpovednosti za vady tovaru, aby sa predišlo nákupu v podvodnom obchode.

„Nakoľko SOI nie je oprávnená vymáhať plnenia platby za nedodaný tovar, príp. za dodanie nekvalitného tovaru, odporúčame spotrebiteľom dôkladne zvážiť všetky spotrebiteľské rozhodnutia týkajúce sa zakúpenia tovaru prostredníctvom webovej stránky, ktorá sa javí vzhľadom na vyššie uvedené ako podvodná. Pokiaľ nie je možné identifikovať obchodníka odporúčame spotrebiteľom obrátiť sa na Policajný zbor SR,“ dodali.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie